Evropské deníky komentují výsledek voleb ve Švédsku

Evropské deníky se dnes ještě vracejí k nedělním švédským parlamentním volbám. Vyrovnaný výsledek levice a pravice, který z volebního klání ve Švédsku vzešel, ale jednotlivé listy komentují rozdílně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Britský The Independent například soudí, že tolikrát oslavovaný švédský sociální model utrpěl o víkendu smrtící úder, když voliči rozhodli o vítězství pravo-středové koalice nad sociálními demokraty. Ti vládli uplynulých 12 let. Švédský sociální stát zatěžuje sice občany vysokými daněmi, ale získané prostředky přelévá do školství, zdravotnictví a výzkumu, připomíná The Independent.

Naopak francouzský list Le Monde je vůči dosavadnímu sociálnímu modelu ve Švédsku daleko optimističtější. Švédové prý dosavadní principy neodsoudili, pouze dali ve volbách více hlasů té politické straně, která se zavázala vyřešit problém nezaměstnanosti. Míra nezaměstnanosti se teď ve Švédsku oficiálně pohybuje na úrovni 5,7 procent.

Podle vítězné pravice jde ale o početní triky sociálních demokratů a skutečná nezaměstnanost dosahuje až 15 procent. Mnoho žadatelů o práci bylo totiž vyřazeno ze statistik s označením "postižení" nebo "v rekvalifikaci". Vítěz voleb, pravicová koalice, z toho vyvodil, že tak byl z trhu práce vyřazen asi jeden milion Švédů, píše Le Monde a varuje: výsledek švédských voleb by měl posloužit ostatním evropským levicovým vládám jako lekce.

Jestli a případně jak se Švédsko pod pravicovou vládou změní po stránce ekonomické, se zatím neví. Jisté je zatím jedno - volby promění švédskou politiku po personální stránce, a to se netýká jen osoby premiéra. Co o tom píší švédské noviny, zjišťoval skandinávský spolupracovník Radiožurnálu Tomáš Sniegoň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Sniegoň cituje ze švédského tisku

Americké deníky komentují včerejší prohlášení francouzského prezidenta Chiraca směrem k Íránu. Chirac vyzval k zahájení formálních rozhovorů s Íránem bez čekání na to, až Teherán zastaví svůj jaderný program. Je to ústupek vůči Íránu, komentuje vyjádření francouzské hlavy státu list New York Times.

Ve svém komentáři deník připomíná, že Chirac razil na veřejnosti i v soukromí tvrdý postoj vůči Íránu. Teď ale jakoby francouzský prezident ucouvl. Francie patří mezi pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Tyto země formálně vůči Íránu zastávají tvrdý postoj a chtějí, aby zastavil obohacování uranu. Chirac je prvním zástupcem jedné z těchto pěti zemí, který tuto názorovou jednotu narušil, dodává New York Times.

Martin Hromádka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme