Evropské deníky kritizují Schröderovu hospodářskou politiku

Irské referendum, předvolební populismus slovenských politiků, Schröderova hospodářská politika - to jsou některá z témat, která přináší čtvrteční vydání zahraničních deníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Německý vládní program si vysloužil kritiku mnohých evropských deníků. Například rakouský Kurier píše: Jen další daně a zadlužování, to je základní model Schröderovy finanční a hospodářské politiky. Nikoho to nepřekvapuje, bylo naivní si myslet, že Schröder dodrží své předvolební heslo hlásající "žádné nové daně". Zklamáním ovšem je absence signálů o vládních úsporách. Jediným snížením v rozpočtu je odstranění daňových privilegií, ale ne snížení státních výdajů. Pravé reformy se nekonají, a to je pro občany špatné. Možná ne teď, ale určitě v budoucnu ano, míní rakouský Kurier.

Stejné téma se objevilo i v komentáři švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung. Nyní přichází to, co muselo přijít. Staronový despota v Berlíně se ukázal už od první chvíle jako neochotný a neschopný k tomu, aby poskytl zemi naléhavě potřebné psychologické a ekonomické impulsy. Evropa a obzvláště Německo by potřebovaly reformy, ale bez zvyšování byrokratických nákladů. Toho je však červenozelený úsporný balík úplným protikladem, píše švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.

K připravovanému irskému referendu poznamenává italský deník Corriere della Sera: Irsko má zhruba stejné množství obyvatel jako větší evropské město. Jenže veto tohoto malého státu by mohlo zničit bruselský termínový kalendář pro přijetí deseti nových kandidátů. Ti přitom čekají už od začátku devadesátých let. Případ Irska je skutečně zvláštní. Malá země, která ještě před několika málo lety čerpala zcela běžně výhody ze své evropské integrace, se najednou stane pochybovačnější než mnohé tradičně euroskeptické země jako Velká Británie, Švédsko a Dánsko, končí italský list Corriere della Sera.

Britský konzervativní deník The Times se vrací k tématu války proti teroru. Bez ohledu na posun ve výzkumech veřejného mínění se Bush snaží o podporu programu národní bezpečnosti. Bude to asi potřeba, jak napovídají události těchto dnů. Bush se však stále nechce vzdát myšlenky na útok proti Iráku. Evropští politici se pokusili oddělit protiteroristickou válku od kampaně proti Iráku,v Americe s takovým požadavkem vystoupili jenom demokraté, především Al Gore. Narozdíl od Evropy si mnoho Američanů myslí, že po 11.září budou dříve či později ohroženi na všech frontách. Pro ně bude Saddám se svými explozemi, a stejně tak Al Kajda se svými útoky, stejným nebezpečím, uzavírají britské Timesy.

Liberální britský Guardian připojuje varování: Je na čase, abychom si přiznali, že arabsko-izraelský konflikt je zdrojem napětí mezi islámským světem a Západem - a něco s tím udělali. Místo litování následků teroristických útoků bychom měli příčiny konfliktů pojmenovat a odstranit. Už jsme promrhali dost času. Nebo odmítneme jednat a budeme jen čekat na další otřesná překvapení? píše britský The Guardian.

Slovenská vláda napravuje vlastní předvolební rozhodnutí a deník Národná obroda ji za to kritizuje: Před volbami zvyšovala slovenská vláda a parlament platy státních zaměstnanců a valorizovala důchody. Dnes ti samí ministři a poslanci varují před růstem veřejných výdajů a navrhují pozastavit platnost těchto zákonů. Nastupuje tvrdá realita nevyhnutelných reforem. Paradoxní přitom je, že za připravované škrty nelze novou koalici kritizovat, protože jsou nutností ke stabilizaci ekonomiky. Problémem spíš je, že koaliční politici napravují vlastní činy z nedávné doby, jako by nevěřili ve své volební vítězství a jako by je překvapilo, že mají být znovu ve vládě. Podivné také je, že ty chyby, nebo spíš populistická gesta, dělali právě kvůli volebnímu vítězství.

Zajímavé bude sledovat, pokračuje Národná obroda, jak budou sami politici vnímat revizi svých vlastních činů. Jestli přiznají, že šlo o předvolební guláš nebo se budou tvářit, jako by se nic nestalo. Spíše to vypadá na druhou možnost. A co na to veřejnost? Ta už volbou ukázala, že se dokáže povznést nad takovými malichernostmi a vyznává hodnoty stability a integrace. Potom se však musíme ptát, zda byl předvolební populismus a z něho vyplývající náprava vlastních omylů opravdu nevyhnutelný, končí svůj komentář Národná obroda.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme