Evropské deníky o propuštění francouzské novinářky z iráckého zajetí

Evropské noviny vítají propuštěnou francouzskou novinářku Florence Aubenasové a jejího iráckého průvodce, kteří strávili pět měsíců v iráckém zajetí. Pohublá, ale s širokým úsměvem, vystoupila osvobozená novinářka v Paříži z letadla, všímá si International Herald Tribune.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Pak hovořila o tom, jak byla držena svázaná ve sklepě, s šátkem přes oči a bojovala se svým vlastním strachem a depresemi. Zatím však nikdo nehovoří o podrobnostech jejího osvobození, pokračuje list. Aubenasová sama prý únosce nezná a francouzská vláda jen opakuje, že za propuštění novinářky nezaplatila žádné výkupné.

Zhruba jeden a půl měsíce prý byli s oběma zajatci drženi také rumunští rukojmí, ti byli minulí měsíc propuštěni. Na příkaz francouzské a rumunské vlády se však o Aubenasové nesmělo mluvit. Snad se okolnosti osvobození vyjasní nyní, když už životy novinářky a jejího průvodce nejsou ohroženy, doufá International Herald Tribune.

Britský premiér Tony Blair dnes v noci odletí do Berlína na schůzku s kancléřem Schröderem a zítra se setká s francouzským prezidentem Chiracem. Obě schůzky asi neproběhnou v přátelském ovzduší, odhadují britské Timesy. Už včerejší ostré výroky britského ministra zahraničí Jacka Strawa napovídají, že se můžeme připravit na ostrý boj o evropskou vizi i o plánovaný unijní rozpočet na příštích sedm let. Právě o něm včera přes tři hodiny bezvýsledně jednali evropští ministři. Británie zůstala se svými návrhy izolovaná a dokonce hrozí, že použije právo veta.

Británie kritizuje plánovaný rozpočet, prý je rozhazovačný a nespravedlivý. Ostatní země zas chtějí Británii vzít její úlevy na odvodech do rozpočtu, tzv. rabat. Blair teď podniká zběsilou diplomatickou cestu přes Francii, Německo a Lucemburk a doufá, že do čtvrtečního summitu se s ostatními státníky nějak dohodne. Pokud nemá celý evropský projekt krachnout, musí najít politici kompromis. Ovšem vzhledem k událostem posledních dnů to určitě jednoduché nebude, tipuje britský deník The Times.

Za historický úspěch považuje jihoafrický deník Mail and Guardian výsledek víkendové schůzky ministrů financí osmi nejsilnějších zemí světa, takzvané "G8". Státníci se dohodli na anulování dluhů osmnácti nejchudších afrických zemí. Jejich dluhy zaplatí bohaté státy Světové bance samy. Je to historický závazek, domnívá se jihoafrický deník.

Částka 50 miliard dolarů, o kterou se jedná, pomůže nejen oddluženým státům, ale celému africkému regionu. Je dobře, že si oko západních mocností konečně všimlo i afrických problémů. Oddlužení nejchudších států tak může znamenat počátek pomoci, která africký region postaví na nohy, soudí jihoafrický Mail and Guardian.

Slovenská Pravda také píše o pohádkové sumě peněz, tentokrát se však jedná o rekordní výhru. V tipovací hře LOTO totiž včera padl pohádkový jackpot ve výši devadesáti miliónů slovenských korun. O výherci se zatím ví jen to, že vsadil v Bratislavě. A že za svůj výherní tiket zaplatil jen osmdesát korun. Včerejšek se tak může zapsat do historie slovenského sázení. Tak vysoký jackpot se ještě nikdy na Slovensku nepodařilo vyhrát, dodává slovenská Pravda.

Pavel Novák, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme