Evropské deníky o situaci na Blízkém východě

Jaké téma se objevuje na prvních stránkách dnešních novin ve světě, je celkem jasné. I v našich zpravodajských relacích stále mluvíme o aktuální situaci na Blízkém východě, kde Izrael zahájil ofenzivu proti cílům radikálního hnutí Hizballáh v Libanonu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Evropské deníky většinou odsuzují izraelskou operaci, která je odpovědí na únos dvou vojáků a zavraždění dalších a označují ji za neadekvátní situaci. Například francouzský deník Le Monde píše: Jako vždy Izrael odpovídá nepřiměřeným užitím vojenské síly a porušením mezinárodního práva. Stejný názor zaujal i belgický deník De Standaard, který připomíná, že dokonce i ve válečných konfliktech lze reagovat přiměřenými prostředky.

S tím, že izraelská reakce byla neúměrná souhlasí i německý deník Süddeutsche Zeitung, ale zároveń se staví na stranu židovského státu, když připomíná, že tuto válku vyhlásili Hizballáh a palestinské teroristické skupiny - nikoli Izrael.

Komentáře jsou k východisku z této situace dost pesimistické. Radu pro politiky v ohroženém regionu ale má švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Ten píše, že útok libanonského Hizballáhu na izraelské osady a únos dvou vojáků se během necelých tří týdnů postaraly o otevření druhé fronty na Blízkém východě. Ta první existuje v Gaze a stojí na ní Palestinci. Deník uvádí, že "jedině takový politický proces, kterého se při hledání řešení krize na Blízkém východě budou účastnit všechny zainteresované strany, může přinést nějaké řešení".

Do řešení krize by se měl zapojit i palestinský Hamás, alespoň si to myslí komentátor deníku Financial Times. "Bez ohledu na to, jestli se izraelským vpádem do pásma Gazy a masivní odvetnou akcí proti Libanonu dosáhne vojenských cílů nebo ne, jedna věc je jasná. Válka na dvou frontách uštědřila smrtící zásah procesu sbližování na Západním břehu Jordánu. Právě ten byl totiž smyslem existence vlády Ehuda Olmerta a Kadimy, tedy jeho vládní strany. Izraelská vláda se tak po třech měsících fungování ocitla bez politické agendy. Z této beznadějné politické agónie by ji kupodivu mohl zachránit Hamás," píše Financial Times. Více budeme o situaci na BV číst ze zahraničních médií také v přehledu v 11,20.

O situaci na Blízkém Východě samozřejmě jednali i německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident George Bush, který se cestou na víkendový summit skupiny G8 v Petrohradu zastavil ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Stránky všech německých deníků jsou samozřejmě plné jejich fotek a spíš než postoj obou státníků k problému na Blízkém východě rozebírají zvláštní pouto, které mezi Bushem a německou kancléřkou Merkelovou vzniká. Komentář listu Die Welt má titulek "Bushova nová nejlepší přítelkyně" a cituje z něj náš německý zpravodaj Jiří Hošek.

George W. Bush a Angela Merkelová si jsou velmi podobní. Ani jeden není klasickým politikem. Bush je prvním podnikovým ekonomem v Bílém domě; Merkelová zase první fyzičkou v kancléřském úřadě. Oba disponují rozhádanou většinou; oba zažívají, jak si vnitřní a zahraniční politika kříží cestu.

Bush velmi bedlivě naslouchá zkušenostem Merkelové se světonázory Vladimira Putina nebo Chu Ťin-tchaa. S kancléřkou je zajedno v tom, že se tyranům a diktátorům nesmí ponechat volné pole působnosti, píše Die Welt a pokračuje. Osa zla se přitom začíná roztáčet. Případy Íránu a Severní Koreje mohou vyústit v ozbrojený konflikt.

Merkelová připravuje terén pro vládní koalici, která by musela takový válečný konflikt vydržet. Spolková kancléřka dobře ví, že za takovéto situace je lepší mít těsné spojení na Washington. Muset se potýkat s křehkou, velkou koalicí a ještě se nechat Spojenými státy překvapit, by bylo nebezpečné. 7. listopadu určí voliči nové složení Kongresu a poté má Bush volné ruce k tomu, aby udělal, co uzná za správné. Angela Merkelová dobře tuší, co to může znamenat, myslí si komentátor listu Die Welt.

Pavel Novák, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme