Evropské farmy porušují podle bojovníků za práva zvířat unijní zákony

Většina chovů prasat v Evropské unii nerespektuje podle ekologických aktivistů zákony. Poukazuje na to průzkum provedený dvěma mezinárodními organizacemi bojujícími za práva hospodářských zvířat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vepři | Foto: Jana Šustová

Jde hlavně o průmyslové chovy, ve kterých se podle průzkumu nedodržují předpisy dané unijními směrnicemi o zacházení s vepřovým dobytkem. Podmínky chovu podle aktivistů následně ovlivňují i kvalitu potravin.

Většina z 250 milionů prasat ročně poražených v Evropské unii se chová v nezákonných podmínkách. Tvrdí to průzkum provedený organizacemi "Soucit ve světovém zemědělství" a "Evropská koalice pro hospodářská zvířata".

Provedli šetření na 8 desítkách farem v 6 členských zemích Evropské unie. Zjistili, že 90% prasat má kupírované ocasy, ačkoli to unijní směrnice povoluje jen ve výjimečných případech.

Více než dvě třetiny zvířat žijí ve stísněných stájích bez podestýlky. Evropská směrnice přitom nařizuje prostředí v chovech zlepšovat.

Obě organizace proto podaly na Belgii, Dánsko, Irsko, Maďarsko, Německo a Španělsko stížnost u Evropské komise pro porušení unijních norem.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme