Evropské listy o barcelonské konferenci věnované AIDS

Barcelonské mezinárodní konferenci o AIDS se věnuje několik evropských deníků. Francouzská levicově-liberální Liberation v této souvislosti poznamenala, že mezi bohatými a chudými zeměmi se otevírá propast v přístupu k lékům proti nemoci nemoci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Jen 30 tisíc Afričanů se těší z jejich účinků, ačkoliv je na celém kontinentě 28 miliónů nemocných. Tento nepoměr je možné připsat bohatým zemím. K nemocným nakonec nedorazila ani třetina z deseti miliard, které jim státy G-8 vloni nemocným slíbily. Přitom dvě miliardy dolarů, které se OSN podařilo shromáždit, je určeno i na boj proti tuberkulóze a malárii. Zatím ale nebylo nic vyplaceno. Čím déle budeme otálet, tím riskantnější budou nepřehlédnutelné sociální a ekonomické důsledky ubývání obyvatel v některých afrických státech, varuje pařížská Liberation.

Největším přínosem setkání by byla dohoda mezi UNAIDS a farmaceutickými společnostmi, dodává španělský El Mundo. Mělo by být zaručeno, aby byly léky nabízeny rozvojovým zemím za jim dostupné ceny. Oborníci se ovšem rozcházejí v názorech na úspěch takových projektů. Panují oprávněné obavy, že by země tyto léky exportovaly dále, místo aby je daly svým nemocným. Stejně jako další velká mezinárodní setkání se i konference o AIDS zdá plná dobrých úmyslů, od kterých však nelze očekávat žádné radikální změny, dodává španělský El Mundo.

Do třetice komentuje konferenci o AIDS i turínská La Stampa, která napsala: Přiznejme si, že jsme na AIDS zapomněli. Zprávy o moru druhého tisíciletí, které v osmdesátých letech provázely palcové titulky v novinách a které podnítily výzkum, už dnes nemají takovou cenu. Zapomněli jsme na AIDS, stejně jako AIDS zapomněl i na nás na Západě. Mohutná informační kampaň a rozšíření drahých léků v západní Evropě a USA dramaticky snížily riziko. Nikdy jsme nemuseli bojovat jako země třetího světa. Taková geopolitická mutace nemoci, o které se ještě neví vše, která se ale dá zřejmě léčit, nám umožňuje se rozmýšlet. Počet umírajících Afričanů jsou dnes tragickým a oněmujícím symbolem lhostejnosti Západu, uzavírá italská La Stampa.

Zprávy o tom, že Británie vyváží do Spojených států součásti na výrobu stíhaček F-16, které pak USA prodá izraelské armádě, vzbuzuje překvapení, napsal londýnský Independent. Záměrem britské vlády je podle jejích slov dohlížet na vývozy, které by bylo možné vojensky využít, a odmítat vše, co by mohlo posloužit k vnitřní represi nebo vnější agresi. Nezáleží ale na tom, je-li okupace Západního břehu Jordánu považována za vnitřní záležitost izraelského státu nebo nepřátelskou akci proti domnělému palestinskému státu. Británie a Evropská unie daly jasně najevo, že s ničím takovým nesouhlasí. A i když by vyhlášení úplného embarga bylo převážně symbolické, jsou symbolický a morální tlak důležitými nástroji diplomacie. Aby však uspěly, musí morální odsouzení následovat vyjasnění. Dokud nebudeme ochotni se s určitými ztrátami našeho zbrojního průmyslu smířit, bude naše morální pobouření zbytečné, dodává The Independent.

Moc válečníků a vůdců provincií působí jako velká překážka osvobození a demokratizaci Afghánistánu, uvádí německý Tageszeitung. Smrt válečníka hadžiho Kádira by v tomto smyslu mohli cynikové vidět jako vítané zmenšení problémů. Při bližším pohledu ale vychází najevo, že Kádir neproslul ani tak brutalitou, jako spíš vyjímečným smyslem pro prapodivnou válku. Kádir, Paštun z východního Afghánistánu, se účastnil už první, přechodné Karzáího vlády a byl otevřený i další spolupráci s Karzáím. Prezident jej chtěl i do své nové vlády, aby tak mohl Kádir v budoucnu úřadovat v Kábulu a ne ve vysokých horách Džalalabádu. I když byl zavražděný oficiálně členem Talibanu, bojujícího proti Severní alianci, hrál v něm samostatnou hru a sotva kdy se nechal zaplést. A tak je Kádirova smrt pro Karzáího jednoduše katastrofou, dodává německý Tageszeitung.

Brání-li menší zlo politikové, je to smutný obraz stavu politické kultury, a to nejen na Slovensku, ale v celé střední a východní Evropě. Hájí-li ho však i intelektuálové, je to smutný obraz vědomí celé společnosti, poznamenal slovenský deník Sme. Problém "menšího zla" je mnohem větší v demokracii, než v komunismu. Na rozdíl od komunismu, kdy bylo každé rozhodnutí vynucené vnějším tlakem totalitního režimu, je dnešní rozhodování svobodné a není se na co vymlouvat. Proto říká Fedor Gál, že je "třeba volit dobře a ne nejméně špatně." Volit dobře neznamená, že volíme dobro. Volit zlo, i když to nejmenší, ale znamená, že dobro v politice neexistuje. Pro voliče je dnes podstatná možnost svobodné volby - zda a koho volit, uzavírá slovenský deník Sme.

Radka Průšová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme