Evropské listy o odložení vstupních rozhovorů s Chorvatskem

Evropská unie zavřela Chorvatsku dveře. Wolfowitzova nominace do čela Světové banky vyvolala v Evropě rozpaky. Britští lékaři se chystají na Mount Everest To jsou titulky dnešního výběru ze zahraničních novin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

"Ne" řekli včera Chorvatsku představitelé Evropské unie. Zahájení přístupových rozhovorů Unie podmínila spoluprácí Chorvatska s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu a vydáním bývalého chorvatského generála Anteho Gotoviny. Názory evropských deníků na tento krok Unie se liší. Například britský Independent schvaluje postup britských diplomatů, kteří patřili k hlavním odpůrcům chorvatského vstupu.

Chorvatsko nespolupracuje při stíhání válečného zločince a to je skutečnost, kterou by Evropa neměla přehlížet. Deník si zároveň všímá, že chorvatský problém rozdělil Evropu podle pomyslné historické linie. Středoevropské státy, které v minulosti patřily pod habsburskou říši, Chorvatsko podporují. Severní či západní Evropa je proti, poznamenává britský Independent.

Rakouské noviny s nelibostí přijímají rozhodnutí o posunutí vstupních rozhovorů s Chorvatskem. Z listů vybírá vídeňská zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová cituje z rakouských listů

Americký prezident Bush včera navrhl do čela Světové banky Paula Wolfowitze. To vyvolalo značné rozpaky, zejména mezi evropskými státy. Wolfowitzova nominace se v Evropě setkala s velkým překvapením, malým nadšením a v některých případech přímo s odporem, popisuje evropské reakce londýnský korespondent deníku Washington Post. Bush do čela Světové banky totiž navrhuje hlavního architekta irácké války. Bush si tak chce pojistit úspěch americké kampaně za demokracii na Blízkém Východě, domnívá se deník.

Světová banka má totiž na starosti rozdělování pomoci rozvojovým zemím. S rozpočtem zhruba 20 miliard dolarů ročně představuje velice vlivnou instituci, poznamenává deník. Bush však riskuje novou roztržku s těmi zeměmi, které americkou invazi do Iráku odsuzovaly. Navíc Wolfowitzova nominace přichází krátce poté, co si Bush - k evropské nelibosti - vybral na post velvyslance OSN dalšího z prominentních "jestřábů", Johna R. Boltona, konstatuje severoamerický Washington Post.

Španělský deník El País komentuje oznámení italského premiéra Sylvia Berlusconiho stáhnout na podzim jednotky z Iráku. List má za to, že prohlášení má souvislost s regionálními volbami, které se mají konat v dubnu. Především pak ale s rozhodujícími parlamentními volbami, které se mají v Itálii konat příští rok. El País píše, že Berlusconi si oznámení načasoval velmi chytře a navíc s ním zcela nepatřičně vystoupil v televizním pořadu s vysokou sledovaností.

Pavel Novák, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme