Evropské listy o rozpočtu Unie

Návrh rozpočtového rámce Evropské unie, který dnes zveřejní britský premiér Tony Blair, nebude tak dramatický, jak slibovaly nejrůznější předpovědi, píše slovenský deník SME. Tony Blair byl po schůzce s předsedy vlád Visegrádské čtyřky nabitý informacemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Návrh rozpočtu by měl být kombinací mírnějšího snížení částek určených do strukturálních fondů a fondu soudržnosti fondů s kosmetickým ústupkem v otázce tzv. britského rabatu. Na kompromis by to mohlo stačit, konstatuje list.

Neshody mezi Slovenskem a dalšími novými členy Evropské unie tedy nemají pražádný význam. Britský premiér šikovně přelstil politiky zemí Visegrádské čtyřky. Nechal totiž do médií proniknout ten nejhorší rozpočtový scénář a tak je přinutil, aby zformulovali své představy o kompromisu. Pouhý den po setkání v Budapešti kolovaly najednou v britských médiích i lepší alternativy rozpočtu, a ne pouze ta nejčernější. Není to ale parodie na solidaritu, že při sestavování rozpočtu, který tvoří jedno procento hrubého národního důchodu Evropské unie, myslí každý především na to, aby rozdělování finančních prostředků bylo nejvýhodnější právě pro něj, ptá se deník SME.

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová dnes přijíždí do Evropy. Proto by bylo poučné, podívat se na oblasti, kde dochází k největším neshodám mezi Spojenými státy a Evropskou unií, navrhuje britský deník Daily Telegraph. Jedná se o šest, tematicky poměrně širokých kategorií - Kuba, Írán, Irák, Izrael a Čína. Jako poslední, šestá, je pak uvedena oblast, která by se volně mohla nazývat "nadnárodní" a do které spadají problémy jako např. kompetence a pravomoci OSN, Kjótský protokol, Mezinárodní soudní tribunál a další. V každém případě jsou Spojené státy americké především pro demokracii, zatímco Evropská unie pro stabilitu, konstatuje list.

Rozdílný přístup je zakotven v samé podstatě těchto dvou celků. Spojené státy se narodily z revoluce proti autokratické vládě a proto mají přirozené sklony k demokracii, decentralizaci a národní sebeurčenosti. Podnětem ke vzniku Evropské unie naopak byla předválečná plebiscitní demokracie, která umožnila vznik nacismu a druhé světové války. Americká ministryně zahraničí by ale měla být opatrná. Evropané mají takové zvláštní sklony - často pokoušou ruku, která je osvobodila, uzavírá deník Daily Telegraph.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Ježek: TISK

V těchto dnech slaví vojenské síly Evropské unie EUFOR rok své přítomnosti v Bosně a Hercegovině. Minulý rok převzala Unie vojenskou misi od Severoatlantické aliance. Zrovna v tuto dobu přijíždí do Sarajeva vysoký představitel Evropské unie pro společnou bezpečnostní a zahraniční politiku Javier Solana. Bosenskému deníku Dnevni Avaz poskytl exkluzivní rozhovor. Cituje z něj spolupracovník Radiožurnálu Martin Ježek.

První částečná transplantace tváře na světě byla provedena ve Francii, informuje americký deník The Miami Herald. Lékaři se obávali, že by pacientka mohla negativně reagovat na skutečnost, že jí byla transplantována část obličeje jiného člověka, ale tyto obavy se nepotvrdily. Pacientce se daří dobře, a to jak psychicky, tak fyzicky.

Osmatřicetiletou ženu v květnu letošního roku napadl labrador a znetvořil jí obličej. Mluvit a jíst pak mohla jen s velkými obtížemi. Během patnáctihodinové operace provedl tým lékařů ze severofrancouzského města Amiens transplantaci nosu, rtů a brady. Doktor Jean-Michel Dubernard, který operaci vedl, provedl v lednu 2000 první operaci předloktí na světě, uzavírá deník The Miami Herald.

Jiří Hošek, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme