Evropské listy o současných mrazech

Silný mráz sužuje Evropu v Berlíně včera naměřili mínus 20 stupňů, takový mráz tady nepamatují 64 let, píše německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Na podchlazení už v Německu zemřeli nejméně 4 lidé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Na Slovensku padal dokonce teplotní rekord posledních padesáti let, píše deník SME. Na Oravě naměřili mínus 27,9 stupňů Celsia. Mráz silně komplikuje dopravu mnohé autobusy nenastartovaly, protože jim zamrzla nafta.

Problémy ovšem nemají jen dopravci mráz včera vyřadil z provozu také vodní elektrárnu na Váhu a dalším dělaly problémy ledové krystaly, které ucpávaly turbíny, dodává slovenský deník SME.

Čínské úřady varují před možným šířením ptačí chřipky v blížících se oslav lunárního Nového roku. Právě v tomto období, kdy radikálně roste spotřeba drůbežího masa, může dojít k dalšímu šíření smrtelné choroby. Proto je nutné pokračovat v preventivních opatřeních.

Mezi Ruskem a Velkou Británií se rozhořel diplomatický spor Moskva obvinila 4 britské diplomaty ze špionáže. Případ obšírně rozebírají ruská i britská média. Informace o případu přinesla poprvé státní televize v noci z neděle na pondělí, teď nabývá diplomatický skandál stále větších rozměrů.

Špióni prý používali různá elektronická zařízení, například umělé kameny vybavené vysílačami. Jejich prostřednictvím měli navazovat kontakty s vyzvědači v Moskvě. Ti se měli rekrutovat především z řad neziskových organizací, na jejichž činnost Londýn přispívá. Na odhalení případu prý ruské tajné služby pracovaly několik měsíců, píše deník Pravda.

"Nahrávací kámen" je dalším z více než půl tuctu případů, kdy Rusko obvinilo Británii ze špionáže. A přitom se obě země považují za přátele, nebo přinejmenším už se přestaly považovat za nepřátele, konstatuje britský Guardian. Deník si nemyslí, že Rusko chce případ příliš rozvířit.

Podle listu si Moskva nemůže dovolit, aby Británie vyhostila ruské diplomaty. Je pravděpodobnější, že celá akce má posloužit jako nástroj proti některým nevládním organizacím působícím v Rusku, myslí si britský Guardian.

Pokud Rusko vyhostí 4 podezřelé diplomaty ze země, udělá pravděpodobně Londýn to samé, spekuluje další ruský list Moscow Times. V tom mají obě země velké zkušenosti rekord padl v roce 1971, kdy Británie označila 105 sovětských diplomatů za "nežádoucí osoby". V roce 1994 vyhostila Británie ruského diplomata za to, že Rusko vykázalo ze země Brita obviněného ze špionáže.

O dva roky později, v roce 1996, zase Rusko vyhostilo devět Britů, podezřelých z vyzvědačství. Londýn odpověděl tradičně - vykázal 4 ruské diplomaty. Uzavírá ruský list Moscow Times.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme