Evropské listy se vracejí k prvomájovým protestům

Zahraniční deníky komentují protesty během oslav 1. máje, vracejí se k napjaté situaci v Makedonii a rozebírají nejnovější návrh spolkového kancléře Gerharda Schrödera na radikální reformu Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prvomájovým protestům, které včera na chvíli ochromily Londýn, se dnes věnují britské Timesy, které se ptají: Co to vlastně bylo?

Dlouhé měsíce zabralo plánování takzvané monopolní demonstrace anarchistů, trockistů, ekologických bojovníků, členů Turecké komunistické strany a milovníků zvířat, kteří prostě jen chtěli krmit holuby na Trafalgarském náměstí. Mnozí proto očekávali, že demonstrace skončí krveprolitím.

Ve skutečnosti došlo k několika potyčkám. Několik oken bylo rozbito. A pak se otevřelo nebe a policie zchladila rozpáleného ducha rozvášněných antikapitalistů. Voda smyla i telefonní čísla právníků, napsaná inkoustem na rukách některých demonstrantů, dodávají dnešní Timesy.

O protestech v Německu dnes píše Die Welt: V jedné ruce láhev od piva, v druhé dlažební kostka. Obrázek berlínského prvního máje se už skoro 15 let nemění. Přesto letos policie vsadila na novou strategii - na dosud nevídaný počet nasazených policistů.

První kameny proletěly berlínskými ulicemi už krátce po půlnoci. Na 500 lidí se shromáždilo na neosvětleném náměstí Friedrichshainu okolo táborového ohně. Během dne pak kolem sedmi tisíc lidí pochodovalo sluncem zalitými ulicemi. Komentátor německého Die Welt k tomu dodává: Přirozeně se extrémisté odváží v "hlavním městě přání" ztropit v noci povyk. Ale Berlín musí jejich idiotství unést, jak se na suverénní metropoli patří.

Vídeň včera založila tradici prvomájových oslav v režii místních politických špiček, jak o tom dnes píše rakouský Kurier. Metropolí na Dunaji se ozývala hesla jako: "Více parkovacích míst", "Prodloužení tras metra" nebo "Pryč s poplatky za ambulanci - pryč se spolkovou vládou".

Rudá Vídeň demonstrovala své sebevědomí, když její starosta prohlásil: "Vídeň, Evropa, Rakousko i svět jsou nám vděční za naši volbu. Ten z jihu," dodal na adresu Jörga Haidera, "by totiž naše hlavní město uzavřel před světem."

Dánský deník Politiken se zabývá novými výbuchy násilí v Makedonii. Mír v Makedonii vydržel pouhý měsíc. Ozbrojení Albánci se stáhli, odpočívali, přeskupili se a vyčkávali, jaké budou výsledky jednání. Velmi rychle se ukázalo, že sliby dávané na Balkáně nemívají dlouhou životnost. Je snadné odsoudit albánské násilnosti a je třeba v tom pokračovat.

Ale je také nutné realisticky vidět, že bychom mohli brzy být svědky dalšího krveprolití v makedonských horách, pokud především Evropská unie rázně nezasáhne a nedonutí makedonskou vládu k dalšímu jednání s konkrétními závěry. Víkendová vražda osmi Makedonců ukazuje, že mladí Albánci se nadále nehodlají spokojit jen s prázdnými frázemi, uzavírá dánský list Politiken.

Haagský De Volkskrant komentuje úvahy spolkového kancléře Gerharda Schrödera o budoucí organizaci Evropské unie a dodává, že zamyšlení nad konečným cílem společenství nejsou žádný luxus, nýbrž naléhavá nutnost.

A mlčení situaci jen zhoršuje. Německo má odvahu o věci filozofovat a lze to jen uvítat. Naproti tomu je třeba kritizovat nizozemskou "pštrosí politiku", jejíž protagonisté se domnívají, že problémy se nějak vyřeší samy během každodenní praxe.

Kritikové federativního vývoje Evropy však musí pochopit, že diskusi se nadále nelze vyhýbat, má-li rozšiřujícící se Unie dále fungovat, soudí haagský De Volkskrant.

Také britský Daily Telegraph se zabývá reformními návrhy kancléře Schrödera a vyzývá premiéra Tonyho Blaira k zaujetí jasného stanoviska. Ve většině evropských zemí nepovažují tyto návrhy za kontroverzní, i když Gerhard Schröder vycházel z ústavní praxe v Německu.

Ale s menšími obměnami mohli takové návrhy předložit i šéfové vlád Itálie, Rakouska, Španělska, Nizozemí - a s většími odlišnostmi snad i Francie.

Na tom není nic hanebného, píše dále britský deník. Přestože náš list je proti evropskému federalismu, uznáváme, že Schröder předkládá pozitivní plány. Co je ovšem hanebné, je postoj Tonyho Blaira. Místo aby se otevřeně přiklonil k politické Unii, naoko sice tuto linii podporuje, ale její důsledky odmítá. Ale jednou bude muset vyložit karty na stůl. Zřejmě doufá, že to nebude muset udělat před volbami, uzavírá Daily Telegraph.

Petra Lazáková, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme