Evropské osobnosti včetně Havla žádají Čínu o dodržování lidských práv

Významné evropské osobnosti poslaly otevřený dopis čínskému premiérovi Wen Ťia-paovi, v němž ho žádají o dodržování lidských práv a propuštění vězněných aktivistů, včetně umělce Aj Wej-weje. Mezi podepsanými je i bývalý český prezident Václav Havel a další významné osobnosti evropského kulturního života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Hong Kongu se konala podpisová akce za propuštění Aj Wej-weje | Zdroj: ČTK

Evropští umělci v otevřeném dopise připomínají, že v Číně jsou opakovaně zatýkáni lidé, kteří chtějí vyjádřit své názory, a že čínské úřady omezují práci zahraničních novinářů. V dopise také zmiňují zatčení známého kritika komunistického režimu Aj Wej-weje na pekingském letišti počátkem dubna.

Dokument pekingské vládě sepsal čínský exilový spisovatel Pej Ling. Vedle exprezidenta Havla se pod něj podepsali také prozaik Ivan Klíma, spisovatel Jáchym Topol nebo rakouská nositelka Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelinek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spisovatel Jáchym Topol v pořadu Stalo se dnes

„Podepsat papír, ve kterém se velice zdvořile žádají čínští představitelé, aby ty umělce nezatýkali, aby se postarali o jejich bezpečnost, mi přijde úplně obyčejná, samozřejmá věc,“ řekl v pořadu Stalo se dnes Jáchym Topol.

Podle něj ale signatáři nejsou tak naivní, aby si mysleli, že jejich dopis přiměje čínské představitele ke změně postoje k dodržování lidských práv.

„Nicméně může to mít určitě velký význam i pro ty zatčené, pokud se o tom dozvědí, pro jejich rodiny. Tahle ta solidarita jde přes hranice a ti lidé potřebují podporu.“

„To je věc, kterou tady za socialismu také spousta politických vězňů pocítila. Že se o nich prostě ví, že se o nich mluví a že tedy když jdou do toho rizika prožít nějakou tu ohavnou situaci zatčení, zmizení a tak dál, tak nezapadnou úplně beze stopy,“ dodal Topol.

K výzvě se připojili i další významní spisovatelé, architekti a osobnosti.

Lucie Maňourová, mta, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme