Evropské ruskojazyčné weby se dohodly na společném mediálním centru. Není jasné, kdo ho bude financovat

Redakce několika prorusky orientovaných webových stránek plánují založit společné mediální centrum, ve kterém by navzájem sdílely zprávy a pomáhaly si i finančně. Informovala o tom estonská služba pro vnitřní bezpečnost Kaitsepolitseiamet.

Původní zpráva Praha/Tallin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrám Vasila Blaženého v Moskvě | Foto: Falco | Zdroj: Pixabay

Psal se listopad 2015, když šéfové portálů Baltija.eu z Estonska, Bfro.be z Belgie a Russkoepole.de podepsali v Bruselu dokument o vzájemné spolupráci. Jako poslání si pak vytyčili „bojovat s protiruskou informační válkou západních zemí".

Na aktivitu prorusky orientovaných webů upozornila ve své výroční zprávě za minulý rok estonská tajná služba. V dokumentu mimo jiné píše, že existence projektu je zdůvodněná tvrzením, že Evropská unie a Spojené státy vytvářejí instituce a mediální zdroje k získání přízně ruskojazyčných komunit.

Stránky portálu bfro.be | Zdroj: Český rozhlas

Podle estonské služby pro vnitřní bezpečnost by se mělo ruskojazyčné mediální centrum skládat ze společné multimediální platformy a sítě, která by umožňovala vytváření a sdílení zpráv. Ruskojazyčné portály v Evropské unii by do něj mohly přidávat své vlastní zprávy a sdílet je s ostatními.

„Ano, plánujeme, že naše stránka se stane součástí sítě evropských ruskojazyčných portálů. Tento projekt už začal a do oficiální registrace funguje v pilotním formátu," potvrdil informaci serveru iROZHLAS.cz šéf portálu Bfro.be Sergej Petrosov.

Nejasné financování

Zatím není jasné, kdy přesně by měl být projekt spuštěn naostro. Na dotazy týkající se detailů spolupráce proruských webů v unii a jejího financování Petrosov do uzávěrky textu neodpověděl. Podle estonské tajné služby však má projekt problémy.

„Pořád jsou v plánovací fázi a mají problém přesunout se z ní do té exekutivní," popsal serveru iROZHLAS.cz Harrys Puusepp, který se stará o komunikaci Kaitsepolitseiametu. Podle něj se uskutečnilo několik organizačních setkání, projekt ale nejspíš naráží na finance.

Stránky portálu Baltija.eu | Zdroj: Český rozhlas

Právě na financování projektu se estonská služba ve své výroční zprávě zaměřila. Kaitsepolitseiamet tvrdí, že centrum by mělo fungovat pod hlavičkou mezinárodní neziskové organizace a jeho sídlo by mělo být v Bruselu. Další kancelář a oddělení pro reklamu by se pak měly nacházet v německém Erfurtu a estonském Tallinu.

„Financování bude pocházet z nadace v zahraniční zemi, kapitál bude pocházet od zahraničních obchodníků a investorů," uvádí tajná služba a doplňuje, že hlavní podíl mají kontrolovat investoři s napojením na Rusko. „Jako kompenzaci a krytí dostanou investoři nabídnutý reklamní prostor. V následující fázi budou mít členové aliance nárok na částečné nebo plné proplacení nákladů, ale jenom pokud splní své cíle," zaznělo také v dokumentu, který server iROZHLAS.cz prostudoval.

Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme