Evropské státy ve sporu o omluvu za otroctví

Debata o tom, jestli se někdejší námořní mocnosti mají omluvit za kolonialismus a otroctví, se naplno rozhořela nejen na konferenci o rasismu a xenofobii v jihoafrickém Durbanu, ale také v západní Evropě. Podle bruselského zpravodaje Českého rozhlasu Milana Fridricha je největším odpůrcem omluvy Velká Británie. Naopak Belgie žádost afrických zemí podpořila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Země, které v minulosti patřily mezi největší koloniální mocnosti, se většinou nechtějí omluvit africkým státům za to, že kdysi zotročily místní obyvatele a prodávaly je do Severní Ameriky. Největším odpůrcem omluvy je Velká Británie, která souhlasí pouze s tím, aby Evropská unie vyjádřila nad otroctvím politování. Tento postoj podporuje také Španělsko, Portugalsko a Nizozemsko, tedy státy, které spolu s Británií patřily mezi námořní velmoci, a obchod s otroky v 17., 18. a 19. století se odehrával v jejich režii. Zcela opačně se k problému staví Belgie, která do prosince předsedá Evropské unii. Belgie jednala s několika představiteli afrických států a afroamerických organizací a rozhodla se podpořit jejich žádost o omluvu za otroctví, které by se mělo označit za zločin proti lidskosti.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme