Evropské státy ve sporu o omluvu za otroctví

Debata o tom, jestli se někdejší námořní mocnosti mají omluvit za kolonialismus a otroctví, se naplno rozhořela nejen na konferenci o rasismu a xenofobii v jihoafrickém Durbanu, ale také v západní Evropě. Podle bruselského zpravodaje Českého rozhlasu Milana Fridricha je největším odpůrcem omluvy Velká Británie. Naopak Belgie žádost afrických zemí podpořila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Země, které v minulosti patřily mezi největší koloniální mocnosti, se většinou nechtějí omluvit africkým státům za to, že kdysi zotročily místní obyvatele a prodávaly je do Severní Ameriky. Největším odpůrcem omluvy je Velká Británie, která souhlasí pouze s tím, aby Evropská unie vyjádřila nad otroctvím politování. Tento postoj podporuje také Španělsko, Portugalsko a Nizozemsko, tedy státy, které spolu s Británií patřily mezi námořní velmoci, a obchod s otroky v 17., 18. a 19. století se odehrával v jejich režii. Zcela opačně se k problému staví Belgie, která do prosince předsedá Evropské unii. Belgie jednala s několika představiteli afrických států a afroamerických organizací a rozhodla se podpořit jejich žádost o omluvu za otroctví, které by se mělo označit za zločin proti lidskosti.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme