Rakouští lidovci odmítají kritiku, že v otázce migrace nejsou proevropští. Poukazují přitom na Babiše

Rakouská lidová strana (ÖVP) odmítla kritiku šéfa liberální frakce v Evropském parlamentu ALDE Guye Verhofstadta, podle nějž rakouský kancléř a zároveň předseda strany Sebastian Kurz kvůli svým postojům v otázce migrace není proevropským politikem. Předsedu liberálů naopak ÖVP nabádá, aby si raději udělal pořádek ve vlastních řadách, kde působí i formace českého premiéra Andreje Babiše ANO.

Vídeň/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Mateusz Morawiecki, rakouský kancléř Sebastian Kurz a český premiér Andreje Babiš z hnutí ANO na jednání v Bruselu

Polský premiér Mateusz Morawiecki, rakouský kancléř Sebastian Kurz a český premiér Andreje Babiš z hnutí ANO na jednání v Bruselu | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

V rozhovoru s rakouským časopisem Profil bývalý belgický premiér Verhofstadt řekl, že ho rakouský kancléř „velice zklamal“ a že už jej „nepovažuje za proevropského politika“, neboť prý loni coby předseda Evropské rady v oblasti migrace nenabídl žádné evropské řešení.

Verhofstadt nazval Kaczyńského Putinovou roztleskávačkou. Uvidíme se u soudu, zní z Polska

Číst článek

V sobotním tiskovém prohlášení rakouští lidovci tuto kritiku jednoznačně odmítli a označili ji za součást kampaně před nadcházejícími volbami do EP. Podle nich Kurz svým každodenním jednáním dokazuje, že je jednoznačně proevropský.

ÖVP rovněž Verhofstadtovi doporučila, aby raději zaměřil svou pozornost dovnitř své liberální frakce, kde prý bude mít plné ruce práce se svým českým stranickým kolegou Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO i rumunskými liberály.

„Potěší nás, když Verhofstadt vyjádří zklamání i ze svých stranických kolegů a ze své frakce je vyloučí,“ uvádí se v prohlášení.

Obě strany jsou řádnými členy ALDE, v rozporu s názory vedení frakce jsou však vůči migrační politice Evropské unie velice kritické a někteří evropští představitelé je v této otázce považují za nekonstruktivní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme