Evropské země a Amerika si připomínají konec první světové války a slaví Den válečných veteránů

Dnes se ve většině zemí Evropy, ve Spojených státech a v Kanadě vzdává čest všem válečným veteránům. Oslavuje se konec první světové války, která skončila 11. listopadu 1918 v 11 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veteráni na oslavách ve Washingtonu | Foto: Miroslav Konvalina

V Británii se tento svátek slaví od roku 1919 tradičními dvěma minutami ticha. Lidé při nich vzpomínají nejen na své vlastní občany, kteří v bojích zemřeli, ale i na padlé ostatních národů. Hlavní pieta, kde bude přítomna i královna Alžběta II., se bude konat v neděli u památníku padlých na londýnské třídě Whitehall.

V rámci Dne válečných veteránů si roli a význam československých legionářů, přímých účastníků bojů za 2. světové války na západních i východních frontách a konečně i vojáků z novodobých mírových misí v Perském zálivu nebo na Balkáně připomene i Česko. Pietní akty se budou konat u Národního památníku na pražském Vítkově, v Brně, Olomouci a v dalších městech.

Stát ale mnohdy zapomíná na ty, kteří ještě žijí. Ministr obrany Karel Kühnl to nepopírá a slibuje, že do několika let armáda vybuduje další domy pro válečné veterány. Zatím byly otevřeny jen dva a jejich kapacita je nedostatečná. Kühnl uznává, že armáda však bude muset pro veterány otevřít i zařízení jiného typu. "V příštím roce musíme také vybudovat lékařskou kapacitu pro ty veterány, kteří potřebují celodenní lékařskou péči," potvrzuje ministr.

Milan Kocourek, Pavel Otto, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme