Evropskému ombudsmanovi si lidé nejvíce stěžují na Evropskou komisi

Evropský ombudsman dostal v loňském roce nejvíce stížností na Evropskou komisi. Její činnosti a rozhodnutí se týkaly dvě třetiny podání, které veřejný ochránce práv evropských občanů dostal. Ombudsman Nikiforos Diamandouros to dnes oznámil v Bruselu při prezentaci své výroční zprávy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise

Evropská komise | Foto: Magdaléna Trusinová

Občané Evropské unie si nejvíce stěžují na postupy a opatření přijatá Evropskou komisí. Mnohem méně stížností přichází na činnost Evropského parlamentu, Rady ministrů a Úřadu pro nábor pracovníků evropských institucí.

Lidé jim zazlívají hlavně nedostatečnou transparentnost, tedy nesnadný přístup k dokumentům a informacím. Viní je také často ze zneužívání jejich postavení a moci.

Celkem vloni úřad evropského ombudsmana dostal 3406 stížností. Z toho 66 jich přišlo z Česka. Oproti stejně lidnaté Belgii si ale zdaleka tolik nestěžujeme. Z Belgického království přišlo ombudsmanovi skoro 230 stížností.

Nejvíce mu píší Němci, Španělé, Poláci a Francouzi. V poměru k počtu obyvatel ale přichází nejvíce stížností z Malty, Lucemburska a Kypru. V 70 procentech případů pomohl ombudsman stěžovatelům radou a předáním podnětu příslušným institucím.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme