Evropskému soudu pro lidská práva prý hrozí kolaps

Evropský soud pro lidská práva při Radě Evropy je ochromen a musí být reformován. Podle předsedy soudu Luziuse Wildhabera totiž hrozí, že nebude schopen účinně řešit téměř 80.000 doposud nevyřízených případů. Na summitu Rady Evropy, který dnes pokračuje ve Varšavě, Wildhaber vyzval členské země, aby zdvojnásobily počet současných 46 soudců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva | Foto: Alice Tejkalová

Počet stížností na postup justice svého státu, které soud tradičně řeší, se v posledním desetiletí prudce zvýšil. A to převážně začleněním nových zemí z bývalých komunistických zemí do Evropské unie.

Tyto země podle Wildhabera často ještě bojují s politickým vlivem a korupcí ve svém justičním systému. Dále se vyjádřil pro zjednodušení a zkrácení postupů pro méně závažné případy z těch, se kterými se na soud obracejí obyvatelé členských států.

Stížnost k tomuto soudu se sídlem ve francouzském Štrasburku podaly v uplynulých letech i stovky Čechů. V některých případech jim evropští soudci dali za pravdu a nařídili českému státu, aby je finančně odškodnil.

Mnozí účastníci summitu vyjádřili pochopení pro zvýšení počtu - z jednoho na dva soudce za každý členský stát. Zároveň ale varovali před rozdělováním případů na ty méně a více důležité. To by podle nich poškozovalo práva obyvatel.

Očekává se, že vrcholné setkání na svém dnešním závěrečném zasedání vytvoří mezinárodní tým, jehož úkolem bude předložit doporučení pro zefektivnění práce soudu.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme