Evropsko-libyjský vízový spor skončil. Španělsko se omluvilo

Roztržka mezi Evropskou unií a Libyí o víza skončila. Státy evropského schengenského prostoru zrušily vízová omezení pro občany Libye.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: Emanuel Macoun

Španělsko, které Unii tento půlrok předsedá, oznámilo, že všechna jména libyjských občanů z černé listiny přijaté Švýcarskem jako členskou zemí schengenského prostoru zmizela. Zákaz vstupu pro libyjské prominenty byl švýcarskou reakcí na zadržení dvou obchodníků v Tripolisu.

Švýcarsko-libyjská vízová válka začala v létě 2008. V Ženevě policie krátce zadržela syna libyjského vůdce Kadáfího kvůli podezření z napadení jeho domácí obsluhy. Libye následně uvěznila 2 švýcarské podnikatele a jednoho zadržuje dosud.

Španělsko se za celou Unii Libyi omluvilo. Zejména pak za obtíže způsobené jejím občanům. Zdůraznilo, že černou listinu jmen Libyjců, kteří nemají dostávat schengenská víza, přijala jedna země z tohoto prostoru. Ne celá Unie, která doufá, že se podobné situace nebudou v budoucnu opakovat. Věří v pokračování dobrých vztahů s Velkou Džamahírií.

Autoritářský režim Muammara Kaddáfího je pro Unii strategicky důležitým partnerem jako dodavatel ropy a plynu.

Pavel Novák, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme