Evropskou sedmadvacítku čeká boj o energetickou koncepci
Energie z obnovitelných zdrojů - toto téma má podle očekávání dominovat summitu Evropské unie, který dnes začíná v Bruselu. Předsednická země Německo se bude snažit ostatní státy přesvědčit, že by kvůli globálnímu oteplování mělo do roku 2020 pocházet 20 procent veškeré energie z obnovitelných zdrojů. Skupině zemí včetně České republiky se to ale nelíbí.
Snížíme emise oxidu uhličitého do roku 2020 o 20 procent ve srovnání s rokem 1990 - tento závazek mají dnes šéfové vlád a hlavy států potvrdit. Ale jak toho dosáhnout? Výchozí návrh je, aby v roce 2020 pocházelo opět 20 procent veškeré energie v Evropské unii z obnovitelných zdrojů, tedy například z větrných a vodních elektráren a z biopaliv.
Nesmysl - říkají zejména nové členské státy včetně České republiky. Ty zažívají intenzivní hospodářský růst a nemají podmínky, které by větší využití obnovitelných zdrojů umožnily. Česká republika a další státy proto chtějí, aby byl závazek o 20 procentech z obnovitelných zdrojů nezávazný, jako cíl, ke kterému chce Unie směřovat, ale nemusí ho nutně splnit.
Ekologům, a co je důležitější - členským státům, které kladou na ekologii větší důraz, se to nelíbí a chtějí, aby byl cíl závazný. Argumentují i tím, že oněch 20 procent má splnit Unie jako celek a ne každá jednotlivá země.
Hlavní debata tak v Bruselu bude o tom, jak spravedlivě zohlednit přírodní podmínky všech členských zemí, a zformulovat dohodu, která jako obvykle neuspokojí nejspíš nikoho, ale bude byť se skřípěním zubů přijatelná pro všechny.
Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana je ale zmíněný požadavek v podmínkách České republiky neuskutečnitelný. Máme málo větru a omezeně vodních ploch. Jediným větším obnovitelným zdrojem je proto u nás biomasa.
"Kdybychom veškerou biomasu, která může vůbec teoreticky na území České republiky vyrůst, tedy včetně 30 procent lesů, použili pro energetické účely, tak by to pokrylo naše primární zdroje asi z 16 až 19 procent," Řekl Říman Radiožurnálu v ranní Otázce dne.
Expert hnutí Duha Vojtěch Kotecký ale říká, že je to nedorozumění. "Návrh Evropské komise na dvacetiprocentní výrobu energie z čistých, obnovitelných zdrojů se týká celé Evropské unie, nikoli České republiky. A to číslo evropské se bude pro jednotlivé země teprve rozpočítávat. Zatím nikdo, ani experti v Bruselu, neví, jaké číslo se bude přesně týkat České republiky."