Evropskou unii ode dneška řídí Nizozemci

Nizozemci ode dneška na půl roku řídí Evropskou unie. Štafetu přebírají od Irů. Jejich předsednictví, které se včera uzavřelo, je hodnoceno jako velmi úspěšné. Francouzský prezident Jacques Chirac ho dokonce považuje za nejlepší, které zažil. Irové nastupovali do čela ve chvíli, kdy se unie vzpamatovávala z kolapsu prosincového vyjednávání o evropské ústavě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

logo Evropské unie

Přes nepříliš příznivou atmosféru na začátku roku je nakonec bilance irského předsednictví pozitivní. Do Unie vplulo 10 nových zemí. Na druhý pokus se pak podařilo dospět k dohodě o historicky první evropské ústavě. "To, že se Evropa dohodla, je obrovský úspěch, protože se ukázalo, že všichni ti, kteří mají pochybnost o tom, že tato Evropa bude akceschopná, ukázala, že Evropa akceschopná je, říká ministr zahraničí Cyril Svoboa. Došlo také k oteplení vztahů mezi Evropou a USA postižených iráckou krizí a nakonec 25 po úvodních krizích nominovala i nového šéfa Evropské komise.

K tomu všemu výrazně přispěly schopnosti irského premiéra Bertieho Aherna. Ten si mezi kolegy získal respekt a pověst velmi obratného vyjednavače.

Po Irech tedď pětadvacítku řídí Nizozemsko. Co Unii v následujících šesti měsících čeká? Včera si premiér Jan Peter Balkenende odskočil na fotbalový šampionát do Portugalska, aby v semifinále fandil Nizozemcům. Dnes už je ale opět v Haagu, kde se celá jeho vláda setká s Evropskou komisí. Probírat budou kromě jiného priority nizozemského předsednictví, kterými jsou například bezpečnost, růst ekonomiky a posílení role Unie na mezinárodní scéně. V následujících měsících bude se bude také právně dolaďovat a překládat evropská ústava. Ta se má, jak oznámil irský premiér Bertie Ahern, podepisovat v listopadu v Římě. Pak se rozeběhne vlna ratifikací. Zřejmě jako první budou mít referendum o ústavě na konci roku právě předsedající Nizozemci.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme