Evropskou unii rozděluje konference OSN o rasismu

Evropská unie nebude mít společný postoj ke konferenci Organizace spojených národů o rasismu. Německo, Itálie a Nizozemsko budou spolu se Spojenými státy americkými fórum v Ženevě bojkotovat. Francie nebo Velká Británie se ho ale zúčastní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajky | Foto: Jan Rosenauer

Konference OSN o rasismu se bude muset obejít taky bez Německa. Rozhodl o tom na poslední chvíli šéf spolkové diplomacie Frank-Walter Steinmeier. Berlín se jednání zúčastní jen coby pozorovatel.

Ministr zahraničí Německa Steinmeier připustil, že se rozhodnutí o neúčasti nerodilo lehce. Je to totiž vůbec poprvé v historii, co Německo bojkotuje konferenci OSN.

Země, které naopak na ženevskou konferenci pojedou, vyšlou jen méně významné delegáty. Ti ale budou striktně dbát na to, aby se do závěrů konference nedostala žádná antisemitská prohlášení. Tedy, aby se hlavní pranýřovanou zemí na konferenci nestal Izrael. Jak řekl Českému rozhlasu diplomatický zdroj, alespoň na tom se Unie dohodla.

Obavy vzbuzuje především účast íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který je znám popíráním holocaustu. Západní země také s nelibostí vzpomínají na podobnou konferenci v roce 2001. Ta se tenkrát svrhla v jednostrannou kritiku Izraele.

Přečtěte si také:
Němečtí politici ostře kritizují papeže
Kancléřka Merkelová: Evropa nesmí dát šanci antisemitismu
Globální finanční krize zvedla novou vlnu antisemitismu
Berlínský památník obětem holocaustu se opět stal terčem útoku vandalů
Vydání Turnerových deníků v Česku není podle znalců trestné

Jiří Hošek, Ondřej Houska, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme