Evropskou ústavu čeká další zkouška - referendum v Nizozemsku

Po Francouzích se chystají vyslovit svůj názor na evropskou ústavní smlouvu Nizozemci - k volebním urnám půjdou ve středu. Jejich verdikt bude přitom zásadní: pokud i oni ústavě řeknou "NE", bude podle analytiků možné považovat stávající text za mrtvý. Šlo by totiž o nezdar ve dvou zakládajících zemích evropských společenství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ulice Rotterdamu

ulice Rotterdamu | Foto: Pavla Kvapilová

Až půjdou Nizozemci v Amsterdamu, Utrechtu nebo jiných městech a vesnicích do volebních místností, budou mít na paměti, že už nebudou jediní, kdo případně ukáže STOP takzvané evropské ústavě. Občané Francie, jednoho z motorů Unie, už návrh ústavní smlouvy odmítli. Podle průzkumu společnosti Interview /NSS pro jednu z nizozemských televizí 96% oslovených voličů tvrdí, že se nenechá ovlivnit postojem svých sousedů.

V Nizozemí sice není výsledek referenda závazný, ale dá se předpokládat, že parlament by při konečné ratifikaci nešel proti vůli těch, kteří jej zvolili.

Odpor Nizozemců k euroústavě pramení z jejich nechuti k dalšímu rozšiřování Unie. Vědí, že vyspělé státy musejí platit rozvoj chudších členů Pětadvacítky. Rozšíření o 10 nových států považují někteří Nizozemci za poslední únosné zatížení vlastní země. Spolufinancovat to, aby se z chudoby zvedly i Bulharsko a Rumunsko, už nechtějí. Obávají se také negativních dopadů rozšíření na jejich vlastní trh práce.

Pan Hiddo z Leidenu poukazuje na případ, který v něm vzbudil odpor k novým členským státům. "Jako příklad mohu uvést příběh jedné francouzské továrny na počítače, ze které vyhodili všechny zaměstnance, potom, co jim napsali, že mohou pro firmu dále pracovat, ale v její pobočce v Polsku a za polský plat. Ten tvoří ale jen asi desetinu toho, co ti lidé vydělávali doma. To je přece směšné."

Pan Hiddo nevidí budoucnost Evropy v dalším sjednocování a mizení hranic. "Nemyslím si, že tohle je správná cesta. Lidé jsou šťastní ve svých zemí, kde žijí. Ve východním Německu také nebyli příliš nadšení z toho, že se najednou dostali na stejnou stranu jako jejich západní sousedé. Asi nebudu hlasovat pro větší Evropu, pro její ústavu. Myslím si, že bychom tím jen dále ničili naše hospodářství," říká 35letý pan Hiddo z Leidenu.

Podobně jako on asi smýšlí většina Holanďanů. Všechny průzkumy veřejného mínění ukazují na to, že odpůrci euroústavy mají v této zakládající zemi evropských společenství převahu. Hrozí dokonce to, že pokud volební účast v referendu konaném uprostřed pracovního týdne bude nízká, bude slovo "NE" zaškrtnuto až na 60% hlasovacích lístků.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme