Evropský navigační systém Galileo dostává stále jasnější obrysy

Už od začátku roku je jasné, že jeho satelity se budou stavět v Německu a o jejich vynesení na oběžnou dráhu se postará firma z Francie. Pronajme k tomu ruské lodě Sojuz. První odstartuje v roce 2012. Ačkoli celý systém Galileo má začít fungovat až za 4 roky, už teď se na výstavě v Bruselu prezentuje řada možností jeho využití.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava prezentuje schopnosti navigačního systému Galileo

Výstava prezentuje schopnosti navigačního systému Galileo | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Třídenní expozice v improvizované vědecké vesnici kolem paláce Berlaymont, kde sídlí Evropská komise, má podle eurokomisaře pro průmysl Antonia Tajaniho ukázat lidem, jaké služby bude navigační systém Galileo schopný nabídnout.

Ve třech desítkách stánků prezentují firmy z různých koutů Evropy aplikace, které budou signály z družic Galilea využívat. Zatím většina z nich funguje díky americké síti GPS doplněné evropským vykrývacím systémem Egnos.

Někdo přišel s nápadem vyhledávání nejlepšího spojení různými dopravními prostředky z místa, kde se právě člověk nachází. Další prezentuje, jak Galileo pomůže při dávkování hnojiv a pesticidů v zemědělství. Řada firem se ale zaměřuje na poskytování pomoci lidem v nouzi. Na moři, nebo v horách.

Holger Schulz z německé firmy Fraunhofer představuje satelitní systém vyhledávání lyžařů nebo horolezců zasypaných v lavině. Předpokládá samozřejmě, že takový milovník adrenalinových sportů má u sebe malé zařízení vysílající signál.

Jeho nalezení v lavinovém poli satelitní systém značně zrychluje. Dá se určit přesně místo i hloubka, kde zasypaný leží. To snižuje dobu nalezení postiženého na 40 % dnešního času. V takových případech jde přitom o minuty.

Další zajímavou aplikaci mohou využít turisté, kteří si před cestou nenačtou průvodce, nebo ho nemají s sebou.

Systém Imageo najde s pomocí Galilea polohu turisty. Ze snímku, který takový člověk pořídí mobilem, určí, před jakou památkou to vlastně stojí. Databáze mu pošle stručnou informaci o tom, na co se to právě dívá. Vysvětlil ředitel firmy IN2 George Ioannidis z Řecka. To se zvlášť v jeho zemi plné památek může hodit.

Co všechno by měl systém Galileo umět, si prohlížel i první československý kosmonaut, teď europoslanec, Vladimír Remek. Podle něj je jen dobře, že návrhy na využití Galilea mají před samotným spuštěním systému skoro 5 let náskok:

"To ukazuje, že to je zdůvodnitelné, ten systém. To je v pořádku, že ty aplikace jdou trochu napřed. U letectva se říkávalo, že letectvo bojuje týlem napřed. Tady to může být podobné, že nejdřív budou rozvinuté ty aplikace. Důležité je, aby byly pro Galileo připravené," řekl Remek

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme