Evropský parlament čeká hlasování o ústavě

V Evropském parlamentu se schyluje ke středečnímu hlasování o evropské ústavě. Má sice jenom konzultativní charakter, ale jeho výsledkem vyšlou europoslanci před ratifikací silný politický vzkaz do členských zemí. Čeští zástupci se na ústavu nedívají příznivě - jen 7 jich hodlá hlasovat pro, 17 pak proti. Poměr sil v celém Evropském parlamentu je ale opačný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Alena Palečková

Pro historicky první evropskou ústavu se chystají hlasovat zhruba dvě třetiny poslanců, takže se čeká, že dokument zítra ve Štrasburku hladce projde. Těžší bude samotná ratifikace v členských zemích, zvláště tam kde plánují referenda. Jestli proběhne lidové hlasování i u nás, zatím není jasné. Premiér Stanislav Gross by ho rád spojil s parlamentními volbami v roce 2006, to ale rozhodně odmítá ODS.

"Je to nepřípustné už z toho důvodu, že referendum a volby jsou něco úplně jiného a může to být pro občany velmi matoucí," říká místopředseda Evropského parlamentu, občanský demokrat Miroslav Ouzký, který by si referendum uměl představit nejlépe na konci letošního roku.

Proti Grossovu návrhu je i socialista Richard Falbr. "To není moc šťastný nápad, to spojovat. Samozřejmě každá politická strana by se musela jasně vyjádřit ve své volební kampani, jestli je pro ústavu, nebo ne - tomu by se nemohla vyhnout. Ale myslím si, že je to nepraktické."

Podobně to vidí také zástupce komunistické frakce Miloslav Randsdorf. "Je důležité, aby lidé věděli, o čem hlasují."

Jiný názor má lídr SNK Josef Zieleniec. Ten říká, že na termínu tolik nezáleží, zásadní však je, aby referendum bylo. "Aby žádná záminka, ani technická, ani stranické handrkování nevedlo k tomu, že nakonec nebude referendum a rozhodne se o tom v parlamentu."

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme