Evropský parlament čeká hlasování o vstupních jednáních s Ankarou

Evropský parlament bude dnes hlasovat o tom, jestli podpoří zahájení vstupních rozhovorů s Tureckem. Vstup této velké muslimské země vyvolává v pětadvacítce vzrušenou debatu. Evropské ambice Ankary už přitom trvají 40 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ankara

Po emotivní rozpravě se čeká, že se dnes nakonec většina europoslanců vysloví pro zahájení přístupových jednání. Své ano avizuje velká část socialistů, liberálů, komunistů či zelených.

Hlasování bude nakonec tajné. Prosadila to skupina poslanců, do které patří i Josef Zieleniec, tedy člen lidovecké frakce, která je v otázce Turecka nejvíc rozštěpená.

"Mnozí říkají, že jsou proti, ale nechtějí to dát najevo teď, aby snad nevytvořili nějaké napětí. Že vytvářejí mnohem horší situaci za pět za deset let, neberou do úvahy. Myslím, že je pár lidí, kteří nemají odvahu ve vlastní frakci říct, co si myslí, a že bude-li tajné hlasování, tak ten výsledek může být jiný," říká Zieleniec.

Na svém trvá německá vláda. Ministr zahraničí Joschka Fischer před rozhodujícím summitem EU potvrdil, že pro kabinet kancléře Schrödera je plné členství Turecka v unii jedinou alternativou. Pravicová opozice naopak spoléhá na odpůrce tureckého členství. "Jediným cílem přístupových jednání mezi EU a Ankarou musí být plné členství Turecka," tvrdí Fischer. Privilegované partnerství, prosazované stranami Unie, by znamenalo odmítnutí Turecka. Šéf německé diplomacie věří, že se na čtvrtečním summitu podaří dosáhnout potřebné jednoty a dát Turecku možnost stát se moderní zemí. Podle kancléře Schrödera jde o střednědobou perspektivu 10-15 let. CDU/CSU chtějí mobilizovat síly evropské pravice a spoléhají na tlak Francie, která navrhuje úzké propojení Unie a Turecka, ale nikoliv členství. To by mohl být model i pro další země, např. Ukrajinu.

Pavla Kvapilová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme