Evropský parlament chce, aby výrobci alkoholu zveřejňovali na etiketách kalorie

Europoslanci chtějí, aby na alkoholických nápojích byly informace o obsahu kalorií. Na zasedání ve Štrasburku odsouhlasili výzvu Evropské komisi, aby se opatření věnovala. Věří, že by to mohlo pomoct v boji proti jeho nadměrnému pití.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víno | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Podle europoslance Pavla Poce z ČSSD mají konzumenti právo znát složení alkoholických nápojů stejně jako potravin.

„Věřím ve schopnost spotřebitele svobodně a dobře se rozhodnout na základě dostatečných informací. Dnes je na etiketách nemá," vysvětlil.

Kromě údajů o kalorickém složení by podle Evropského parlamentu na etiketách mělo být také upozornění na rizika pití alkoholu v těhotenství a varování před řízením pod vlivem alkoholu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropský parlament chce, aby výrobci alkoholu zveřejňovali na etiketách kalorie. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Pavlína Nečásková

Podle europoslanců by také informace o kalorickém obsahu mohly lidi odradit od nadměrného pití alkoholu. Podle Kateřiny Konečné z KSČM se to už v minulosti osvědčilo.

„Podle průzkumů, které se dělaly ve Velké Británii, se jasně ukázalo, že se méně pilo ve chvíli, kdy tam kalorické hodnoty měly. Informovanost je základ úplně všeho. Nevidím důvod, když dnes k tomu nutíme veškeré potravinářské firmy a je to úplně všude, tak aby to nebylo na alkoholických nápojích,“ vysvětluje Konečná.

Kalorie u tvrdého alkoholu, vína i piva

Evropský parlament chce, aby se kalorické tabulky objevily na všech etiketách bez rozdílu, ať už na lahvích tvrdého alkoholu nebo piva.

Někteří výrobci alkoholických nápojů výzvu Evropského parlamentu podporují. Mezi nimi jsou třeba pivovary Heineken nebo Carlsberg. Například Plzeňský Prazdroj se podle jeho mluvčí Kateřiny Krásové informacím o složení piva také nebrání.

„V loňském roce jsme se zavázali uveřejnit během letošního roku nutriční hodnoty piv na našich webových stránkách. V této oblasti pro nás není diskuze o případné legislativě překvapením,“ podotýká Krásová.

Jestli výrobci alkoholických nápojů budou muset skutečně zveřejňovat kalorický obsah u jednotlivých lihovin, není zcela jisté. Eurposlanci se výzvou obracejí na Evropskou komisi. Ta musí posoudit, zda opatření navrhne.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme