Evropský parlament chce státy EU motivovat k přijímání uprchlíků
Až šest tisíc eur za osobu přesídlenou z nebezpečné oblasti na území Evropské unie by mohl podle návrhu Evropského parlamentu zinkasovat stát, v němž by uprchlík získal azyl. Parlament se tímto návrhem snaží motivovat členské země EU k větší vstřícnosti vůči uprchlíkům.
V roce 2008 totiž EU na své území přesídlila 4378 uprchlíků, což je podle údajů Evropského parlamentu pouhých 6,7 procenta z celkového počtu světových uprchlíků, málo v porovnání s čísly ze Spojených států, Austrálie nebo Kanady.
O uprchlících a programu Evropské unie na jejich přesídlení na své území mluvil na Rádiu Česko Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům.
Žadatelům o azyl na území České republiky dlouhodobě pomáhá Organizace pro pomoc uprchlíkům. Podle ředitele organizace Martina Rozumka patří Česká republika k zemí Unie, které program na podporu uprchlíků podporují:
„Čísla v České republice, která se týkají přesídlovacího programu jsou velmi dobrá, protože my jsme jedním z deseti států Evropské unie, který tento přesídlovací program má. My jsme v loňském roce přijali několik desítek Barmánců. V letošním roce přijmeme další skupinu občanů z Barmy. Řekl bych, že jsme v tomto jedním z vůdčích států přesídlovacího programu.“
I přesto ale v Česku není počet žadatelů o azyl příliš vysoký. Podle Rozumka je to dáno malým počtem uchazečů: „My jsme v loňském roce měli jen 1200 nových žádostí o mezinárodní ochranu. Z těchto lidí asi stovka dostala nějakou formu mezinárodní ochrany. Procentuálně to není vůbec špatné, číselně to je skromné, ale vychází to z toho, že je u nás velmi málo uprchlíků.“
Podle ředitele organizace by návrh Evropského parlamentu mohl uprchlíkům velmi pomoci: „Iniciativu Evropského parlamentu velice vítám. Přestože Česká republika přijímá v rámci přesídlovacího programu, tak ty celkové unijní čísla jsou podle mého názoru příliš skromná. Každá taková pobídka by mohla pomoci.“