Do zábavního parku místo parlamentu. Europoslanci jeli do Štrasburku, omylem skončili v Disneylandu

Skupina poslanců Evropského parlamentu v pondělí jako každý měsíc vyrazila z Bruselu vlakem na plenární zasedání do Štrasburku, místo toho se ale ocitla v Disneylandu. Omyl v navigaci soupravy okamžitě vyvolal záplavu sarkastických vtipů zvláště od kritiků pravidelného střídání dvou parlamentních sídel. Podle jednoho strojvedoucí konečně objevil třetí sídlo europarlamentu, další tvrdí, že tam poslanci potají jezdí častěji.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většinu politiků a dalších lidí ve vlaku podle zdrojů Politica nechtěná zajížďka pobavila

Většinu politiků a dalších lidí ve vlaku podle zdrojů Politica nechtěná zajížďka pobavila (ilustrační foto) | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Neplánovanou odbočku popsala řada médií včetně bruselského webu Politico.

Parlament si každý měsíc pronajímá zvláštní vlaky, které z bruselského nádraží přímo pod tamní budovou Evropského parlamentu vozí poslance po téměř 800 kilometrů dlouhé trase přes Paříž do Štrasburku.

V pondělí se však vlak po zastávce na pařížském letišti omylem vydal do obřího zábavního parku sídlícího východně od francouzské metropole.

„Kde se sny stávají skutečností? Že by slogan Disney brzy převzal Evropský parlament?“ napsal na síti X jeden z parlamentních asistentů přítomných ve vlaku Emmanuel Foulon.

Většinu politiků a dalších lidí ve vlaku podle zdrojů Politica nechtěná zajížďka pobavila, někteří chtěli dokonce vystupovat a dožadovali se vstupenek na atrakce.

„Bohužel jsme nemohli vystoupit,“ citoval bruselský web jednoho z nejmenovaných činitelů Evropské unie, který prý během krátké zastávky na vlakové stanici u Disneylandu zahlédl jeden z kolotočů známý jako Space Mountain.

Parlament jako kočovný cirkus

Poslanci se dlouhá léta přou, zda má smysl stěhovat se každý měsíc na týden do Štrasburku.

Disney na Floridě nepostaví kanceláře za miliardu dolarů kvůli DeSantisově ‚vládní odvetě‘

Číst článek

Většina z nich to veřejně kritizuje jako drahý a neekologický přežitek, někteří hovoří o štrasburském sídle jako o předražené atrakci pro turisty. Francouzští politici však nechtějí nic měnit a bez souhlasu jejich země to nelze.

„Představa parlamentu Evropské unie jako kočovného cirkusu se každou chvíli stává reálnější,“ podotkl pařížský profesor evropského práva Alberto Alemanno.

Někteří poslanci se naproti tomu ozvali na obranu své instituce, která podle nich paralely se světem humorných kreslených postaviček nevyvolává. „Nejsme parlament Mickeyho Mouse,“ napsal německý zelený europoslanec Daniel Freund.

Omyl se nakonec rychle vysvětlil, strojvedoucí podle svědků přešel na druhý konec soupravy a vlak dorazil do Štrasburku se zpožděním 45 minut.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme