Evropský parlament dnes o fondu na odstranění katastrofy

Evropská unie se rozhodla zřídit zvláštní fond k překonávání následků katastrof. Dnes bude o jeho vzniku hlasovat Evropský parlament. Ještě letos má být ve fondu 500 milionů eur. V příštím roce pak dvojnásobek. Peníze teď pomohou Německu, Rakousku a také České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Filip Víšek

Evropský parlament schvaluje rozpočet Evropské unie, proto jako jediný může rozhodnout o vytvoření zvláštního fondu, který by pomohl odstranit následky srpnových povodní. Unie chce letos vložit do fondu 500 miliónů eur a rozdělit je mezi Německo, Rakousko a Českou republiku. Očekává se, že poslanci nebudou proti fondu na odstraňování přírodních katastrof nic namítat. Budou ale chtít kontrolovat, jak s ním Evropská komise hospodaří.

Vznikající fond pomůže Česku i přes to, že ještě není členem Unie a nepřispívá do společné pokladny. Z hlediska Evropské unie je to revoluční krok - Radiožurnálu to potvrdil státní tajemník pro evropskou integraci Pavel Telička. Ještě ale není jasné, kolik peněz a kdy je Česká republika dostane: "V současné době se teprve roztočí to kolo nejrůznějších diskuzí. Když říkám, že bylo přijato politické rozhodnutí, tak teď se musí tento závěr zformalizovat do těch exekutivních rovin a teprve potom se bude diskutovat o tom, která země by mohla teoreticky dostat kolik. Teď je na nás, abychom v konrkéttních diplomatických aktivitách se pokusili docílit optimální výše prostředků, ale já bych řekl, že ještě důležitější možná než to, bude čas, ve kterém by tyto prostředky mohly být k dispozici."

Jednání Evropského parlamentu bude provázet ojedinělá výstava. Výstavu iniciovala rakouská poslankyně Bergová. Chtěla tak přímo v sídle Evropského parlamentu připomenout strašlivou sílu povodní v České republice, Rakousku a Německu, a podpořit tak volání po finanční pomoci postiženým oblastem. Výstava je souborem dokumentárních fotografií z míst, kde řádila velká voda. Otevře ji předseda parlamentu a český ambasador při EU Libor Sečka.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme