Katarská lobby v Evropském parlamentu? Zadržená místopředsedkyně a 600 tisíc eur v hotovosti

Kupčení s vlivem, které v unijních strukturách nemá obdoby. Policejní vyšetřovatelé v údajné korupční kauze zadrželi šest osob, u kterých našli stovky tisíc eur. Mezi nejvýše postavenými obviněnými je i místopředsedkyně Evropského parlamentu, Řekyně Eva Kailiová, která byla následně zbavena všech funkcí. Měla přijímat úplatky od Kataru. Jak se v aféře vyznat? Server iROZHLAS.cz odpovídá na pět zásadních otázek týkajících se razie.

Otázky a odpovědi Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová podezřelá v korupční kauze

Někdejší místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová podezřelá v korupční kauze | Foto: European Union 2022 | Zdroj: Reuters

K čemu došlo?

Nejvážnější a nejvíce šokující korupční aféra, která se kdy na půdě evropských institucí odehrála. Tak se mluví o páteční akci belgické policie, která provedla nejméně 16 razií a zadržela šest osob, z nichž čtyři poslala do vazby.

Podle vyšetřovatelů se podezřelí dopustili trestných činů organizovaného zločinu, korupce a praní špinavých peněz. Do aféry je zapojen Evropský parlament a nejmenovaná země Perského zálivu, podle médií vše nasvědčuje tomu, že jí je Katar.

Podezření z korupce v europarlamentu. Prokuratura potvrdila čtyři vazby, mezi nimi i pro Kailiovou

Číst článek

Při prohlídce policisté zabavili 600 tisíc eur v hotovosti, telefony a počítače. Za vším údajně stojí úplatky Kataru, který v současné době pořádá mistrovství světa ve fotbale.

Kdo je Eva Kailiová?

Hlavní podezřelá. Bývalá televizní moderátorka, v roce 2014 byla zvolena europoslankyní za Řecko, členka frakce Socialistů a demokratů (S&D). V lednu letošního roku se stala jednou ze 14 místopředsedů Evropského parlamentu.

Belgická policie u ní ale v pátek našla „pytle s penězi“. Z funkce byla po odhalení možné korupce okamžitě odvolána. A řecké úřady v pondělí zmrazily všechen majetek této dnes již bývalé europoslankyně.

Na starosti měla z titulu své funkce především odpovědnost za otázky spojené s Blízkým východem. 44letá Kailiová platila za jednu z nejhlasitějších obhájkyň Kataru v unijních institucích.

Na konci listopadu během plenárního zasedání chválila „historickou transformaci“ Kataru, kterou přinesly přípravy pořádání fotbalového mistrovství světa. Do hlavního města Dauhá se před konáním šampionátu sama vydala – bez podpory Parlamentu, kterou ale na místě deklarovala.

Kdo jsou další obvinění?

Kromě Kailiové i několik poslaneckých asistentů nebo odborový předák. Většina zadržených má vazby k frakci Socialistů a demokratů (S&D), což je druhé největší uskupení Evropského parlamentu.

Policie uvedla, že zadržela také partnera Kailiové, kterým je Francesco Giorgi. Pracuje jako asistent italského europoslance, je poradcem pro oblast Blízkého východu a severní Afriky v Evropském parlamentu. Zakládal také nevládní organizace Fight Impunity (Boj proti beztrestnosti), jejímž cílem je prosazovat „odpovědnost jako hlavní pilíř architektury mezinárodní spravedlnosti“.

Policie při razii v Evropském parlamentu zadržela i šéfa mezinárodních odborů, píší italská média

Číst článek

Předsedou této organizace je Pier Antonio Panzeri, taktéž jedna z ústředních postav „katarského případu“. Bývalého italského europoslance zatkli vyšetřovatelé u něj doma s odůvodněním, že měl „politicky zasahovat u poslanců pracujících v Evropském parlamentu ve prospěch Kataru a Maroka“.

Seznam zaměstnanců organizace Fight Impunity nyní není k dispozici. Z webových archivů je ale zřejmé, že Giorgi a další současní parlamentní asistenti zastávali v lednu klíčové funkce.

Podezření dopadá také na další asistenty europoslanců, zejména pak na ty, kteří mají nebo měli vazbu na zmíněnou nevládní organizaci. Policie se zabývá důkazy také v kanceláři asistenta, který v současnosti pracuje pro belgickou poslankyni Marie Arenovou za socialisty. Ta potvrdila, že vyšetřování probíhá, odmítla ale osobní zapojení, nebyla prý ani vyslýchána.

Zadržen byl také generální ředitel No Peace Without Justice Niccolò Figà-Talamanca a také zakladatelka této neziskovky, bývalá europoslankyně a italská exministryně zahraničí Emma Boninová. Nevládní organizace se zaměřuje na mezinárodní trestní soudnictví, lidská práva a podporu demokracie na Blízkém východě a v severní Africe.

Co na to Katar?

„Katarský stát kategoricky odmítá jakékoli pokusy spojovat ho s obviněními z pochybení,“ cituje katarského představitele bruselský web Politico. Kauza s korupcí může mít pro zemi v Perském zálivu velmi nechtěnou dohru. Se zeměmi EU se totiž snaží uzavřít dohodu na dodávky zemního plynu. Parlament také řešil návrh na bezvízový styk v rámci schengenského prostoru.

Mistrovství v Kataru ve stínu kontroverzí: úmrtí dělníků, diskriminační zákony i údajné uplácení

Číst článek

„Jakékoli spojování katarské vlády s uvedenými tvrzeními je nepodložené a vážně dezinformující,“ uvádí Katar v nedělním oficiálním prohlášení. „Katarský stát pracuje prostřednictvím spolupráce mezi institucemi a funguje v plném souladu s mezinárodními zákony a předpisy.“

Katar v současnosti pořádá mistrovství světa ve fotbale, které probíhá v negativním světle kritiky nedodržování lidských práv. Obvinění z úplatkářství při výběrovém řízení a z otrockých podmínek pro zahraniční pracovníky už pořadatelství zpochybnila a liberální kritici šampionátu využili příležitosti, aby napadli postoj konzervativní muslimské země k právům žen a LGBTQ+.

Jaká je pozice unijních institucí?

Po prvotní informaci o možné korupci Kailiové následovalo okamžité odebrání jejích pravomocí v rámci Evropského parlamentu. Předsedkyně Roberta Metsolaová ji připravila o všechny funkce a zdůraznila, že je zastánkyní boje proti korupci. Europoslanci skandál projednávali v pondělí na zasedání ve Štrasburku. Znepokojení vyjádřil i šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

🇪🇺President @VonDerLeyen reacts to #Qatargate scandal (which so far hasn't touched her Commission):

"The allegations against the VP of 🇪🇺Parliament are of the most concern, very serious. It's a question of confidence of our people in our institutions, it needs highest standards"

13:06 – 12. 12. 2022

31 125

Eurokomisař pro hospodářství Paolo Gentiloni aféru označil za ostudnou a nepřípustnou. Velmi vážně podle něj poškozuje pověst Evropského parlamentu. „Pokud se potvrdí, že někdo vzal peníze, aby se pokusil ovlivnit názor Evropského parlamentu, bude to skutečně jeden z nejdramatičtějších korupčních příběhů posledních let,“ řekl v neděli.

44letá politička už nereprezentuje ani žádné uskupení. V pátek byla suspendována evropskou frakcí, přišla o členství v řecké straně PASOK. Řečtí socialisté europoslankyni vyzvali, aby se vzdala mandátu. „Zatím však nechce mandát přenechat někomu jinému, protože by to vedlo ke ztrátě parlamentní imunity,“ uvedla agentura AFP.

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme