‚Neklaďte překážky novinářům.‘ Europoslanci vyzvali slovinského premiéra k respektování vlády práva

K dodržování principů vlády práva ve vlastní zemi vyzvali v úterý slovinského premiéra Janeze Janšu poslanci Evropského parlamentu, kteří s ním debatovali o prioritách začínajícího slovinského předsednictví Evropské unie. Janša, který čelí kritice kvůli údajné snaze omezovat nezávislost médií či svobodu shromažďování, označil téma právního státu za jeden z důležitých bodů předsednictví.

Štrasburk/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovinský předseda vlády Janez Janša během tiskové konference v Evropském parlamentu | Foto: Christian Hartmann/Pool | Zdroj: Reuters

Podle řady europoslanců ovšem musí konzervativní premiér zlepšit důvěryhodnost své vlády tím, že ihned jmenuje slovinského zástupce do nově vytvořené evropské prokuratury.

Reagovat na krize a stočit pohled k západnímu Balkánu. To jsou plány Slovinska pro předsednictví EU

Číst článek

„Respektování právního státu na základě shodných hodnot je zcela zásadní, pokud chceme, aby měli naši spoluobčané důvěru v instituce,“ prohlásil v úterý Janša, který je považován za jednoho z hlavních spojenců maďarského premiéra Viktora Orbána. Toho Brusel obviňuje z dlouhodobého porušování evropských hodnot. Varování před podobnými problémy již dostala i vláda v Lublani.

„Prosím, přestaňte klást překážky soudcům a novinářům,“ vyzval v úterý slovinského premiéra nizozemský liberální europoslanec Malik Azmani.

Zároveň uvedl, že dosavadnímu Janšovu působení ve slovinské politice nelze brát jeho slova o vládě práva vážně.

Oslabení občanských práv

Evropská komise i europoslanci již letos kritizovali snahu Janšovy vlády omezit nezávislost slovinské veřejné tiskové agentury. Nezisková organizace Evropské občanské fórum (ECF) pak Slovinsko nedávno přidala mezi země, v nichž hrozí oslabení občanských práv, což podle neziskové organizace vedle omezení nezávislosti médií dokládá snaha omezit svobodu shromažďování.

Velká část europoslanců zdůrazňovala, že Janša by měl ihned vyslat slovinského zástupce do Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO), který má nově potírat mimo jiné podvody spojené s rozdělováním evropských dotací.

„Nečekejte na zítřek, udělejte to dnes a tady“

Iratxe Garcíaová (šéfka socialistické frakce )

„Nečekejte na zítřek, udělejte to dnes a tady,“ vyzvala jej španělská šéfka socialistické frakce Iratxe Garcíaová. Janša čelí obviněním, že kandidáty pro úřad evropského žalobce blokuje účelově a že se zároveň snaží znevěrohodnit některé slovinské soudce. Sám premiér podobná tvrzení odmítá.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v úterý zopakovala, že počítá se Slovinskem jako důležitým partnerem při pokračování debaty o vládě práva na unijní úrovni. Komise v současnosti připravuje podrobnosti pro využití nového pravidla, které podmiňuje čerpání unijních peněz dodržováním principů právního státu.

Brusel podle ní navíc koncem července zveřejní druhé výroční hodnocení stavu demokracie a evropských hodnot v zemích Evropské unie. V loňské premiérové zprávě komise Slovinsku vyčítala mimo jiné to, že úřady dostatečně neřeší časté hrozby vůči novinářům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme