Evropský parlament jedná o euroústavě

Europoslanci dopoledne odstartovali debatu o evropské ústavě. O tomto historickém dokumentu se na půdě Evropského parlamentu povede rozprava dnes celý den a zítra se pak bude hlasovat. Výsledek není závazný - bude ale silným politickým vzkazem do členských zemí pětadvacítky, které se chystají v příštích měsících ústavu ratifikovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Alena Palečková

Referendum by mělo být zhruba za rok, říká komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf a podobně to vidí i socialista Richard Falbr. "Myslím, že by mělo proběhnout na počátku roku 2006. Je potřeba lidi seznámit srozumitelně s tím, co tam ústava přináší."

Oba politici přitom považují za nešťastný nápad premiéra Stanislava Grosse spojit referendum o evropské ústavě s parlamentními volbami v roce 2006. Stejný názor zastává ODS, což stvrzuje pro Radiožurnál její člen, místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký. Je to nepřípustné už z toho důvodu, že referendum a volby jsou něco jiného. Může to být pro občany velmi matoucí."

Vyhlídky na výsledek

Výsledek není součástí samotné ratifikace, ale znamená důležitý politický signál. Čeká se přitom, že historicky první euroústava v parlamentu bez potíží projde. Pro bude i Richard Falbr. "Ti, kdo ústavu napadají, by měli nelhat, protože řada zejména našich politiků, kteří vystupují proti ústavě, většinou začnou tak, že řeknou něco, co v té ústavě není, a pak to zkritizují. Například častý argument je, že se zřizuje superstát. Nesmysl, žádný superstát se nezřizuje, protože každý stát si nechává svou suverenitu. A podobných případů je více."

Většina českých europoslanců je ale proti. Pro ústavní smlouvu nezvednou z různých důvodů ruku poslanci Jana Bobošíková a Vladimír železný a ODS. A to přesto, že jejich frakce - tedy lidovecký klub - je z velké části jednoznačně pro. Šéf klubu Hans-Gert Pöttering dokonce řekl, že hlasování proti je politické šílenství. Tento tlak ale v žádném případě neodradí místopředsedu parlamentu Miroslava Ouzkého. "Vedení klubu LPPD se snaží vyjádřit v tom smyslu. Doufáme, že odpůrci ústavy z řad britských konzervativců, ODS či případně dalších se dají přesvědčit abychom vyjádřili svoji jednotu a sílu a já se přiznám, že díky naším zkušenostem s jednotným hlasování a manifestačními projevy, jsem na to spíš alergický."

Pro historicky první evropskou ústavu jsou lidovci socialisté a také poslanci zvolení za SNKED. Jeden z nich Josef Zieleniec považuje odmítavý postoj ODS a komunistů za nebezpečný.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme