Evropský parlament schválil zákaz některých jednorázových plastů, je přísnější než původní návrh

Evropský parlament schválil nová ambiciózní pravidla pro nakládání s plasty. Podle nich mají být od roku 2021 některé jednorázové plasty zakázané. Týká se to například plastových příborů nebo podtácků. Směrnici musí ještě schválit jednotlivé členské země.

Štrasburk (Aktualizováno: 19:51 24. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odpad, znečištění, mikroplasty, plasty

Ilustrační foto | Foto: Andrew Martin | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Pro lidi to bude znamenat především to, aby do jisté míry změnili své vzorce chování. To znamená, aby přizpůsobili svůj život udržitelným standardům,“ řekl Radiožurnálu europoslanec Stanislav Polčák z hnutí STAN, který je ve výboru pro životní prostředí.

První systém na úklid oceánů vyplul do Pacifiku, jeho cílem je odstranit plastové znečištění

Číst článek

Ten ještě zpřísnil původní návrh Evropské komise a na seznam zakázaných plastů přidal třeba velmi tenké nákupní tašky nebo polystyrenové boxy na jídlo.

Úplný zákaz se bude týkat jen těch výrobků, u kterých existuje cenově dostupná a ekologičtější varianta. Například místo plastových brček bambusová anebo kovová.

Používání některých dalších produktů, pro které není vhodná a levná alternativa, by se mělo snížit o 25 procent do roku 2025. Do stejné doby by měl ve všech členských zemích fungovat i zálohový systém na PET láhve. Recyklovat by se mělo na 90 procent z nich.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme