Evropský parlament uznal Guaidóa dočasným prezidentem Venezuely. Vyzval k tomu i státy

Europoslanci uznali šéfa parlamentu Juana Guaidóa jako dočasného prezidenta Venezuely. V nezávazné rezoluci zároveň vyzvali ostatní unijní instituce a členské státy, aby udělaly totéž. Faktický lídr Venezuely Nicolás Maduro podle kritiků postrádá legitimitu, protože ho do funkce vynesly nesvobodné volby. Po jeho odstoupení volá opozice, řada zemí Latinské Ameriky nebo Spojené státy.

Caracas Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Juan Guaidó.

Europoslanci uznali šéfa parlamentu Juana Guaidóa jako dočasného prezidenta Venezuely. | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Ve čtvrtek pro právně nezávaznou rezoluci hlasovalo 439 poslanců, 104 bylo pro a 88 poslanců se hlasování zdrželo.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová zdůraznila, že nejde o žádnou změnu kurzu směrem k Venezuele a jejímu vedení.

„Evropská unie měla vždy velmi jasný postoj k Venezuele. Žádný z našich velvyslanců nebyl na inauguraci Madura. Už tohle je jasný signál. Stále máme diplomatické zastoupení v Caracasu, abychom měli přímý kontakt se všemi stranami. Dialog s členskými zeměmi bude pokračovat,“ řekla pro Radiožurnál Mogheriniová.

Šéf parlamentu Guaidó se prohlásil prezidentem Venezuely. Maduro vyzval armádu k zajištění pořádku

Číst článek

Europarlament také jednoznačně odsoudil násilí a zabíjení. Europoslanci podpořili i výzvu OSN a jejího generálního tajemníka k nezávislému vyšetření vražd.

Schůzky s armádou

Venezuelská opozice mezitím dál jedná. Tajně se setkává s příslušníky venezuelské armády a bezpečnostních složek, jak v článku pro středeční vydání The New York Times napsal vůdce venezuelských protivládních sil Juan Guaidó. „Aby se změnil režim, je zapotřebí připravit (prezidenta Nicoláse) Madura o podporu armády,“ napsal politik.

Zatím není jasné, s kým se přesně sešel. Nicméně venezuelský ministr obrany Vladimir Padrino vyjádřil podporu Madurovi a obvinil Spojené státy a další země z pokusu o převrat. Občanská válka podle Guaidóa v zemi nehrozí, protože většina obyvatel si přeje změnu. 

Začátek protestů

Protesty ve Venezuele propukly před třemi týdny poté, co autoritářský prezident Nicolás Maduro složil přísahu na druhé funkční období před nejvyšším soudem. Tamější ústava ale vyžaduje, aby slib složil před členy parlamentu. Opozice a západní státy včetně USA také označily loňské květnové volby za nedemokratické a nesvobodné.

Venezuelský nejvyšší soud zakázal opozičnímu Guaidóovi vycestovat ze země a obstavil mu účty

Číst článek

Před více než týdnem se předseda parlamentu a vůdce opozice Juan Guaidó prohlásil před tisícovým davem úřadujícím prezidentem. „Přísahám, že oficiálně přebírám pravomoci státní exekutivy jako úřadující prezident Venezuely, abych docílil (ustavení) přechodné vlády a svobodných voleb,“ pronesl se zdvyženou pravou rukou jako při složení přísahy.

Vzápětí ho ve funkci uznal prezident USA Donald Trump. Momentálně Guaidóa kromě USA a EU podporují i některé jihoamerické země, například Ekvádor, Brazílie nebo Kolumbie. Proti jsou potom Čína, Turecko a Rusko. Tyto země považují Nicoláse Madura za legitimního prezidenta Venezuely, který vyhrál ve volbách.

Ladislav Novák, Martin Balucha, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme