Evropský parlament kritizuje Rusko

Jen několik dnů po setkání evropských představitelů s ruským prezidentem Putinem ve finském Lahti evropští poslanci kritizují stav lidských práv v Rusku a zastrašování, pronásledování a vraždění nezávislých novinářů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Vražda novinářky Anny Politkovské, zastrašování aktivistů zasazujících se o dodržování lidských práv, to jsou věci, které přiměly europoslance, aby přijali usnesení tvrdě kritizující vládu prezidenta Putina. Zároveň vyzvali Evropskou komisi i jednotlivé členské státy, aby byly důsledné a při jednáních s ruskými představiteli trvaly vždy na dodržování svobody tisku a respektování nezávislého novinářství v souladu s normami běžnými v Evropě.

Usnesení Evropského parlamentu nemá jinou hodnotu než jako výzva, je ovšem vůči Rusku výrazně kritičtější, než byli šéfové vlád a hlavy států Unie minulý pátek tváří v tvář prezidentu Putinovi.

Do Moskvy přijíždí generální tajemník NATO

Dobré vztahy chce s Moskvou udržovat NATO. Její generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer bude dnes proto v Moskvě informovat o budoucím rozšíření Aliance. Ta plánuje přesně za měsíc svůj summit v lotyšské Rize, který by měl určit i další podobu rozšiřování NATO na východ. Rusko je však od "oranžových revolucí" v Gruzii a na Ukrajině velmi znepokojeno deklarovanou snahou obou bývalých republik Sovětského svazu vstoupit do NATO. Nemalá část ruské veřejnosti totiž Alianci stále vnímá jako svazek namířený proti ruským zájmům.

Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme