Evropský parlament nabádá Turecko k prohloubení reforem

Turecko je sice na dobré cestě v přibližování se Evropské unii, ale musí ještě prohloubit své reformy. Tato kandidátská země zatím není zralá na vstup do Unie. Konstatuje se to ve zprávě, kterou ve Štrasburku přijali poslanci Evropského parlamentu. Většina europoslanců ale dává Turecku naději na členství v EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

turecká vlajka | Foto: AFP

"Turecko je pro Evropskou unii nezbytná země. Jako bylo pro Evropu ostatně i v minulosti," prohlásil poslanec za německou CDU Elmar Brok. Musí ale podle něj prokázat svou politickou zralost k začlenění do Unie.

Poslanci ocenili, že vláda premiéra Erdogana nastartovala některé reformy, ale chce, aby si Ankara stanovila časový plán, jak bude změny v zákonech přijímat. Poslanci upozorňovali hlavně na potřebu zakotvení rovnoprávnosti mužů a žen v ústavě a na stále nevyřešený problém soužití Turků s Kurdy na východě země.

Polský poslanec Zbigniew Zaleski ovšem zapochyboval, jestli má Turecko vůbec zájem změnit se k evropskému obrazu. "Geografické sousedství nevytváří kulturní svazek. V nepsaných společenských pravidlech se v Turecku neprojevuje tíhnutí k evropské identitě."

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme