Národní sdružení, SPD, AfD i Liga. Nacionalistická frakce v europarlamentu má 73 členů

Dohromady 73 europoslanců se hlásí k nové frakci nacionalistických a proti současné podobě Evropské unie zaměřených stran v Evropském parlamentu s názvem Identita a demokracie (ID). Na tiskové konferenci to ve čtvrtek v Bruselu řekla šéfka francouzského Národního sdružení (RN) Marine Le Penová.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura, Marine Le Penová, Geert Wilders na demonstraci SPD | Foto: Kristián Těmín | Zdroj: Český rozhlas

Za účasti tří velkých stran kromě RN také italské Ligy a Alternativy pro Německo (AfD) – a menších počtů europoslanců z Dánska, Finska, Rakouska, Belgie, Estonska a Česka tak podle Le Penové vzniklo čtvrté nejsilnější uskupení v novém složení europarlamentu. Ten má do britského odchodu z unie na konci 751 křesel a podle Le Penové mají po květnových eurovolbách strany kritické k dosavadnímu směřování EU asi dvě stovky poslanců. Nová frakce ID podle ní do jisté míry navazuje na práci někdejší Evropy národů a svobody, v mnohém ale bude jiná.

Součástí nové frakce není britská Strana pro brexit Nigela Farage, i když je ID spolupráci s touto formací nakloněna. Vítány jsou podle šéfa frakce Marca Zanniho z italské Ligy ostatně všichni europoslanci, kteří sdílí hodnoty frakce a hodlají respektovat její stanovy.

Mapa: Kde se dařilo kritikům unie, odpůrcům migrace, nacionalistům nebo populistům?

Číst článek

Na tiskové konferenci v europarlamentu zástupci frakce zdůrazňovali svůj cíl ukončit stále těsnější integraci Evropy. Italský lídr ID Zanni hovořil o nutnosti ukončit v souvislosti s migrací politiku „otevřených přístavů“, kterou označil za destruktivní, a také o potřebě umožnit členským zemím unie větší pružnost při řešení jejich hospodářské situace.

Zástupce německé AfD Jörg Meuthen se vyslovil pro zrušení sankcí, které unie uvalila na Rusko kvůli jeho anexi Krymu a válce na východě Ukrajiny. Jussi Halla-aho z Finska zmínil údajnou nefunkčnost eurozóny a snižující se možnosti občanů rozhodovat o svých vlastních daních.

Českou SPD na tiskové konferenci reprezentoval místo některého z europoslanců přímo její šéf Tomio Okamura, s prioritami své strany v Evropském parlamentu ale novináře neseznámil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme