Evropský parlament nepřijme moratorium na těžbu břidlicového plynu

Břidlicový plyn se ještě v Evropě ve velkém netěží a už zaměstnává unijní aparát. Poslanci Evropského parlamentu volají po tom, aby se toto palivo těžilo velmi opatrně a za přísných podmínek. Dnes budou hlasovat o dvou doporučeních pro členské země, které by se rozhodly plyn z břidlicových vrstev získávat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Evropští zelení by chtěli moratorium na těžbu břidlicového plynu, dokud nebude mít Evropská unie přizpůsobené zákony pro pečlivou kontrolu takové činnosti.

Švédský poslanec za Zelené Carl Schlyter upozorňuje na nebezpečí kontaminace podzemních vod metanem, které se může projevit mnoho let po vytěžení ložiska.

Dvě zprávy výborů pro životní prostředí a pro průmysl o moratoriu neuvažují, ale žádají dodržování co nejpřísnějších regulí. Přiznávají, že těžba není bez rizika. Ta se ale dají značně omezit.

Unie by měla podle poslanců stanovit přísná pravidla pro takovou těžbu.

„Technologie hlubinného vrtání a zabezpečení těch vrtů je natolik dobrá, že je to riziko při řádné kontrole minimální,“ říká nicméně lidovecký poslanec Evropského parlamentu Jan Březina.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme