Evropský parlament o Benešových dekretech

Benešovým dekretům se dostává v Evropské unii stále větší pozornosti. V pondělí o nich diskutovali členové zahraničního výboru Evropského parlamentu. Začali totiž projednávat pravidelnou zprávu o rozšiřování Unie, ve které Benešovy dekrety figurují. Zaznívá v ní také požadavek, aby odborníci prozkoumali, jestli jsou v souladu s evropským právem. Předseda parlamentu Pat Cox ale při návštěvě Česka upozornil na to, že jen velmi málo poslanců zná podstatu dekretů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Evropský parlament zatím jen začal diskusi o zprávách, které mají shrnout, jak se kandidátské státy připravují na vstup do Unie. Jindy nezajímavé jednání tentokrát dostalo náboj kvůli Benešovým dekretům. Poslanec Jürgen Schröder, který připravuje už poněkolikáté zprávu o České republice, totiž zapochyboval o tom, zda jsou dekrety slučitelné s právem Evropské unie. Ačkoli Evropský parlament s Českem o vstupu nevyjednává, celá věc je v centru pozornosti, protože se jí ujal předseda zahraničního výboru parlamentu Elmar Brok.

Brok emotivně prohlásil, že odsun 14 milionů Němců z Polska a bývalého Československa byla událost srovnatelná s tragickými událostmi z druhé světové války. "Dekrety byly diskriminační zákony proti Němcům a Maďarům," uvedl Brok.

Zpráva o rozšiřování Evropské unie se týká všech 13 kandidátských států a České republice je věnována pouze část. Proto je zajímavé, kolik odstavců zpráva Benešovým dektretům věnuje. Německý poslanec Jörgen Schröder je zmiňuje v pěti pasážích ze třinácti. V minulosti byly dekrety zmíněné pouze jednou, a to většinou s odkazem, že tento problém řešila Česko-německá deklarace o usmíření z roku 1997.

Schröderova zpráva dokazuje, že české vládě se zatím nepodařilo dekrety vytlačit z pozornosti některých poslanců Evropského parlamentu. Zvláště zástupci německé CDU/CSU nebo rakouských lidovců žádají přezkoumání dekretů z hlediska legislativy Evropské unie a netají se tím, že je chtějí zrušit.

Předseda parlamentu Pat Cox při návštěvě Česka minulý týden upozornil na to, že jen velmi málo poslanců Evropského parlamentu zná podstatu dekretů. Proto by česká strana měla členy této instituce co nejdůkladněji seznámit s vlastním stanoviskem. Radiožurnálu to potvrdil předseda zahraničního výboru sněmovny Lubomír Zaorálek.

"Pan předseda Cox nás požádal, abychom se maximálně snažili náš postoj sdělit co největšímu množství členů, protože je to téměř nepatrné množství poslanců, kteří dnes v Evropském parlamentu mají tušení, o co se v celé této věci jedná. A já jsem rád, že jsme se shodli i na tom, že to, co by mělo být předmětem naší pozornosti, by měla být budoucnost. Na té minulosti se nedá nic velkého vystavět."

Podle Zaorálka je ale vyloučeno, aby dekrety zkomplikovaly náš vstup do Evropské unie. "Jsou součástí určitých kroků, ke kterým došlo při vytváření toho řádu po druhé světové válce, a byly součástí legislativy evropské. Pokus je zpochybňovat je podle mne zpochybňování celého protifašistického zápasu České republiky, to je něco - a na to jsme upozornili pana předsedu - co česká veřejnost může těžko přijmout."

Přehrát

00:00 / 00:00

Lubomír Zaorálek o Benešových dekretech

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme