Evropský parlament o vydání Železného asi rozhodne až v létě

Možná až do léta se bude právní výbor Evropského parlamentu věnovat otázce, zda vydat europoslance Vladimíra Železného. Odhaduje to rakouská sociálně demokratická poslankyně Maria Bergerová. Právě ta přitom už dříve dostala za úkol prověřit informace, které se případu týkají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Železný

Vladimír Železný | Foto: Česká televize

První žádost o vydání Železného má výbor na stole už od září. Jde o kauzu celních úniků při dovozu obrazů. Zatímco na začátku experti odhadovali, že půjde o poměrně snadné rozhodování, teď je atmosféra jiná. Na poslance totiž podle kuloárních zpráv udělalo dojem nedávné vystoupení Vladimíra Železného před výborem.

Mezitím Maria Bergerová sepisuje žádosti o informace - poputují prý hlavně do českého Senátu a na ministerstvo spravedlnosti. "Je to náš první český případ, takže musíme například zjistit, jak české zákony upravují imunitu zákonodárců. Zatím tady tyhle věci nemáme v archívu, i proto to tentokrát zabere víc času."

Mezitím dorazily do parlamentu další dvě žádosti o vydaní, o kterých ale zatím předseda Josep Borrel neuvědomil plénum. Železný chce, aby se všechny tři případy řešily zároveň, což by podle Bergerové mohlo jít.

Až dá výbor své doporučení, bude o vydání europoslance hlasovat plénum, připomíná Bergerová. "Já myslím, že bych mohla mít návrh svého textu v květnu, takže právní výbor a v návaznosti pak celý parlament by mohl rozhodnout před létem."

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme