Evropský parlament podpořil uznání Palestiny za samostatný stát

Evropský parlament vyzval k uznání palestinské státnosti a existenci dvou států - Palestiny a Izrael. Ve svém usnesení také doporučil další rozvíjení mírových rozhovorů a odsoudili teroristické a násilné činy. Palestinu už oficiálně uznalo Švédsko a vznik státu podpořili v nezávazné rezoluci také francouzští poslanci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: European Parliament

Europoslanci se na kompromisním textu s pouze symbolickou hodnotou shodli po složitých jednáních.

Nejde ale přímo o návrh okamžitého uznání palestinského státu. Usnesení podpořilo 488 europoslanců, 88 bylo proti a 111 se zdrželo.

Evropský parlament podporuje řešení založené na existenci dvou států, které vychází z hranic v roce 1967 se společným hlavním městem Jeruzalémem. V rámci tohoto řešení má existovat jak Izrael, tak i palestinský stát.

Dnes také svou vládu k uznání Palestiny vybídl parlament v Lucembursku. Na začátku prosince pak podpořili vznik Palestiny také francouzští poslanci. Nezávaznou rezoluci schválilo 399 poslanců z řad socialistů a levice. Pravice byla proti.

Palestinci chtějí mít stát na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy. Hlavním městem má být východní Jeruzalém.

Na konci října Palestinu oficiálně uznalo Švédsko. Švédská ministryně zahraničí Margot Wallströmová tehdy uvedla, že země EU v roce 2009 přislíbily uznat Palestinu, až přijde čas. Podle švédské vlády už nastal.

Izrael proti záměru uznat Palestinu nejprve ostře protestoval u švédského velvyslance. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman poté prohlásil, že toto „nešťastné rozhodnutí posílí radikální a neústupné Palestince“.

„Švédská vláda musí pochopit, že vztahy na Blízkém východě jsou komplikovanější než nábytek obchodního domu Ikea, který si sestavíte sami doma. Měla by jednat odpovědně a citlivě,“ upozornil tehdy izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman.

ČTK, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme