Evropský parlament přijal zprávu o tajných aktivitách CIA v Evropě

Evropský parlament přijal kontroverzní zprávu o aktivitách americké Ústřední zpravodajské služby v Evropě. Zpráva kritizuje řadu evropských zemí za jejich tajnou spolupráci se CIA při nezákonné přepravě osob podezřelých z terorismu do tajných věznic a odmítá praktiky mimosoudního vydávání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hlasování v Evropském parlamentu | Zdroj: ČTK

Zpráva viní vlády 14 evropských zemí z podílu na nelegálních aktivitách CIA, vypočítává více než 1200 tajných letů amerických zpravodajských služeb a vyslovuje podezření, že provozovaly v Polsku a Rumunsku tajná vězení. Nepřináší ovšem nezvratné důkazy o jejich existenci. Dokument neobsahuje zmínku o České republice či Slovensku.

Dokument rozdělil Evropský parlament na dvě křídla - jedna skupina, kterou tvořili převážně pravicoví poslanci, se snažila do poslední chvíle vyznění dokumentu zmírnit, když už se nepodařilo jeho vzniku úplně zabránit. Marně - a to nepotěšilo českého eurposlance za ODS Jana Zahradila:

"Evropský parlament se touto zprávou bohužel dostal na pole, na kterém vlastně nemá co dělat. Dalo by se říci, že se vměšuje do jurisdikce národních vlád, že se dotýká tak citlivých záležitostí, jako je práce zpravodajských služeb a dalších speciálních organizací, a že svým způsobem i zpochybňuje některé instrumenty boje proti mezinárodnímu terorismu."

Vítězný, převážně levicový tábor ovšem takové argumenty odmítá. "Myslím si, že ta zpráva byla skutečně objektivní, její závěry snad s výjimkou několika poslanců nikdo zásadním způsobem nezpochybnil," řekla Českému rozhlasu slovenská poslankyně Monika Beňová ze strany SMER, která je členkou socialistické frakce.

Pro přijetí zprávy nakonec bylo 382 europoslanců, proti 256 a hlasování se jich zdrželo 74.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme