Evropský parlament připouští odstavení Temelína

Evropský parlament počítá i s takzvanou nulovou temelínskou variantou. Vyplývá to z jeho dnes přijaté rezoluce. Ta, i když je pro Prahu v celku pozitivní, přeci jen zahrnuje možnost odstavení této jaderné elektrárny. Parlament je také pro uspořádání mezinárodní konference na toto téma. Vicepremiér Vladimír Špidla naopak nevidí k úvahám o uzavření Temelína žádný důvod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle evropských poslanců by nulová varianta mohla přijít na pořad dne v případě pokračujících nedostatků v návaznosti na konstrukci elektrárny. Rezoluce zároveň doporučuje, aby parlamentní komise organizovala mezinárodní konferenci, která by posoudila možnosti a náklady odstavení Temelína včetně mezinárodní nabídky financování tohoto odstavení.

Místopředseda vlády Vladimír Špidla v reakci na tento dokument připomněl, že Evropský parlament není českým ústavním orgánem, a proto jeho doporučení nejsou pro vládu závazná. Zdůraznil také, že na úrovni Evropské unie neexistují žádné předpisy o bezpečnosti jaderných zařízení a státy, které je provozují, se řídí vlastními pravidly. "Česká republika se řídí vlastními pravidly, ta pravidla obstála při řadě debat a myslím si, že to je klíčové. Pro nás je klíčová samozřejmě otázka bezpečnosti Temelína, a jedině tento bezpečnostní ohled by vládu mohl vést k nějakým úvahám. V současné době neexistuje důvod, který by nás vůbec jenom přibližoval na práh takovýchto úvah".

Reaktor prvního bloku jaderné elektrárny Temelín zatím pracuje bez problémů a dodává v rámci plánovaných zkoušek elektrickou energii do rozvodné sítě. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdil pracovník tiskového oddělení Temelína Václav Brom.

Milan Kopp, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme