Evropský parlament připouští odstavení Temelína

Evropský parlament počítá i s takzvanou nulovou temelínskou variantou. Vyplývá to z jeho dnes přijaté rezoluce. Ta, i když je pro Prahu v celku pozitivní, přeci jen zahrnuje možnost odstavení této jaderné elektrárny. Parlament je také pro uspořádání mezinárodní konference na toto téma. Vicepremiér Vladimír Špidla naopak nevidí k úvahám o uzavření Temelína žádný důvod.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle evropských poslanců by nulová varianta mohla přijít na pořad dne v případě pokračujících nedostatků v návaznosti na konstrukci elektrárny. Rezoluce zároveň doporučuje, aby parlamentní komise organizovala mezinárodní konferenci, která by posoudila možnosti a náklady odstavení Temelína včetně mezinárodní nabídky financování tohoto odstavení.

Místopředseda vlády Vladimír Špidla v reakci na tento dokument připomněl, že Evropský parlament není českým ústavním orgánem, a proto jeho doporučení nejsou pro vládu závazná. Zdůraznil také, že na úrovni Evropské unie neexistují žádné předpisy o bezpečnosti jaderných zařízení a státy, které je provozují, se řídí vlastními pravidly. "Česká republika se řídí vlastními pravidly, ta pravidla obstála při řadě debat a myslím si, že to je klíčové. Pro nás je klíčová samozřejmě otázka bezpečnosti Temelína, a jedině tento bezpečnostní ohled by vládu mohl vést k nějakým úvahám. V současné době neexistuje důvod, který by nás vůbec jenom přibližoval na práh takovýchto úvah".

Reaktor prvního bloku jaderné elektrárny Temelín zatím pracuje bez problémů a dodává v rámci plánovaných zkoušek elektrickou energii do rozvodné sítě. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdil pracovník tiskového oddělení Temelína Václav Brom.

Milan Kopp, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme