Europoslanci v rezoluci odmítli podpořit fond obnovy. Chtějí vyšší investice na výzkum a ochranu klimatu

Evropský parlament pohrozil, že neschválí unijní rozpočet a fond obnovy, na němž se lídři členských zemí dohodli na nedávném summitu v Bruselu. V přijaté rezoluci vyjádřili europoslanci nesouhlas zejména s chystanými škrty ve výdajích na výzkum, zdravotnictví či na ochranu klimatu.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vylidněno je v době epidemie koronaviru také v Evropském parlamentu.

Zasedání Evropského parlamentu v Bruselu. | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Europoslanci hlasovali v rozporu s naléháním předsedy Evropské rady Charlese Michela i šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, kteří dohodu premiérů a prezidentů označili za „historický krok vpřed pro unii“ či za „stěžejní“ okamžik evropských dějin.

Čtyři dny tvrdého vyjednávání i vypjatých okamžiků. Unijní summit uzavřel ‚kompromis kompromisů‘

Číst článek

Pro rezoluci zvedlo ruku 465 zákonodárců, na 150 jich bylo proti a 67 se zdrželo. Kromě vyšších investic do vědy či zelených technologií europoslanci žádají, aby unie přijala jasný mechanismus, který čerpání unijních peněz podmíní respektováním demokratických principů a vlády práva. Týká se to především Maďarska a Polska, které jsou v hledáčku Bruselu kvůli krokům, na jejichž základě čelí kritice za podkopávání právního státu.

Prezidenti a předsedové vlád členských zemí evropského bloku v noci na úterý po čtyřdenním maratonu jednání schválili zvýšení dlouhodobého rozpočtu o fond v objemu 750 miliard eur (asi 20 bilionů Kč) určený na oživení ekonomik zasažených koronavirovou krizí. Evropský parlament nebude mít možnost hlasovat přímo o nastavení tohoto záchranného balíčku, jeho souhlas je ovšem nutný pro schválený celého víceletého finančního rámce. Své představy o unijním rozpočtu na období 2021-2027 ve čtvrtek poslanci vyjádří prostřednictvím usnesení.

Evropský parlament zatím nepodpoří chystaný fond EU na pomoc ekonomice a víceletý rozpočet, vyplývá právě z odhlasované rezoluce.

Úterní dohoda premiérů zemí EU podle europoslanců obsahuje příliš škrtů, nejasný plán splácení a slabou vazbu na dodržování zásad právního státu.

17:35 – 23. 07. 2020

3 12

‚Hořká pilulka‘

Šéfové poslaneckých frakcí v dopolední rozpravě předcházející hlasování o rezoluci vyjadřovali nesouhlas se škrty v programech na podporu vědy a výzkumu i s dalšími parametry rozpočtu. „Jsem rád, že byla nalezena shoda, dohoda mě ale netěší,“ shrnul své pocity Manfred Weber, který vede největší europarlamentní frakci Evropská lidová strana. Podobně jako zástupci dalších velkých skupin má za to, že současný návrh víceletého rozpočtu „nenabízí odpovědi na výzvy příštích sedmi let“.

Výsledek summitu je dobrý, řekl Babiš. Česko může z rozpočtu Evropské unie čerpat 35,7 miliardy eur

Číst článek

„Nejsme v tuto chvíli připraveni spolknout tu hořkou pilulku, kterou jste zmínila,“ řekl Weber. Odkazoval tím na slova von der Leyenové, kterou prý také netěší vývoj kolem programů na podporu vědy, inovací a „udržitelné infrastruktury“.

I přes tato „politováníhodná a bolestivá rozhodnutí“ předsedkyně komise poslední unijní summit hodnotila jako velký úspěch. „Velkým vítězem tohoto summitu jsou naše nové vlastní zdroje,“ řekla. „Máme teď jednomyslnou shodu na tom, že potřebujeme nové vlastní zdroje. A to je obrovský a historický krok vpřed pro naši unii, o který komise i parlament dlouho usilovaly,“ pokračovala.

Von der Leyenová také ujišťovala, že vyplácení peněz z koronavirového fondu obnovy je provázáno s dodržováním zásad právního státu v členských zemích. Někteří europoslanci ale mají příslušnou klauzuli ze závěrů summitu za příliš vágní a například předseda frakce Renew Europe Dacian Cioloș uvedl, že jeho poslanecký klub podpoří jedině víceletý rozpočet se „solidními zárukami“ v tomto ohledu.

Evropský parlament bude mít při schvalování víceletého finančního rámce EU poslední slovo a teoreticky jej může vetovat. Po přijetí čtvrteční rezoluce začne jeho vyjednávací tým jednat s představiteli Rady Evropské unie, která je kolektivním vrcholným orgánem unie. Rozhodnutí padne pravděpodobně v září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme