Europarlament debatoval o propagandě: Putin utrácí za podkopání demokracie, ale neházejte na něj vlastní chyby

Varování před šířením ruské propagandy a falešných zpráv jako součásti doktríny Kremlu k oslabení a zničení nepřítele na starém kontinentu převládaly ve středu v rozpravě v Evropském parlamentu. Z druhé strany zněla obvinění z pokrytectví a z vytváření ruského obětního beránka, který má nést vinu za neschopnost, neúspěchy a neoblíbenost evropských politiků. Nechyběla ani výstraha před ruským zasahováním do českých prezidentských voleb.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve Štrasburku | Foto: David Iliff, CC-BY-SA 3.0

Evropská komise ústy svého člena Juliana Kinga přislíbila, že na jaře předloží návrhy, jak lépe bojovat „proti úmyslným dezinformacím, aniž bychom postihli svobodu projevu". Nezřídí tedy žádné „ministerstvo pravdy". Podle komisaře „dezinformační práce Kremlu obsahuje tisíce příkladů".

Šíření ruské propagandy přijde v Moldavsku draho

Číst článek

„Musíme zabránit přímému financování (proruských) politiků z Ruska, nelze připustit takovou podporu protidemokratických sil. Musíme odstrašit Kreml od vysílání dezinformací," volala lotyšská zástupkyně nejsilnějšího poslaneckého klubu Sandra Kalnieteová. „Spojenci Kremlu by si své počínání rozmysleli, kdyby věděli, že je čeká postih," dodala.

Připustila současně, že evropská reakce na ruskou hrozbu dosud „nevyrostla z dětských střevíčků" a že v této sféře „neexistuje náhrada za kvalitní žurnalistiku", která by se měla těšit unijní podpoře, protože jinak „zůstaneme na pospas kremelským trollům v sociálních médiích".

Ruský obětní beránek

„Chceme fakta, z Ruska se dělá obětní beránek," oponoval Jörg Meuthen, předseda Alternativy pro Německo, a vybízel kolegy, ať ve skleníku neházejí kamenem. „Proč o tom nehovoříme přímo s ruskými poslanci? Opravdu si myslíte, že lidé hlasují tak, jak chce Moskva?" divil se italský europoslanec Mario Borghezio z Ligy severu.

'Jsou to teroristé placení Sorosem.' Ruská propaganda se snaží zdiskreditovat syrské Bílé přilby

Číst článek

„Připadám si, jako kdybych seděl na ústředním výboru sovětských komunistů. Tolik tu slyším o nepřátelích," přisadil si polský euroskeptik Janusz Korwin-Mikke. „Je to politická paranoia, která má zabránit dobrým vztahům s Ruskem," usoudil o tématu debaty Javier Couso Permuy z řad španělské levice.

„Putin je gangster v čele gangsterského státu, který utrácí miliardy na podkopání demokracie. Ale neházejte na Rusko vlastní chyby: jste nepopulární vinou hospodářské stagnace a migrace. Přeceňujete Putina, svou neoblíbenost jste si sami zavinili," vzkázal unijnímu „hlavnímu proudu" Gerard Batten z protiunijní Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).

České prezidentské volby

Expertů na evropský boj s ruskou propagandou je málo, unie na ně chce víc peněz

Číst článek

„Není možné, aby pravda a lež stály vedle sebe a vedly rovnocennou demokratickou debatu," oponoval euroskeptikům německý křesťanský demokrat Elmar Brok. „Jestli dovolíme Putinovi měnit hranice mezi pravdou a lží, tak zvítězí," varoval jeho kolega Michael Gahler.

„Stokrát opakovaná lež o Evropské unii se stává pravdou," zdůraznil český europoslanec Tomáš Zdechovský ze stejného klubu evropských lidovců a připomněl roli nacistické propagandy při holokaustu. „Proto apeluji, abychom přidali peníze na boj proti jakékoliv propagandě," dodal.

Jeho kolega Jaromír Štětina upozornil, že s kremelskou propagandou v EU válčí tým čítající jen 15 lidí - a i Česko je zaplaveno nesmyslnými zprávami a další várka lží se podle něj snáší na Jiřího Drahoše coby soupeře Miloše Zemana v prezidentských volbách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme