Evropský parlament schválil Oettingera ve funkci eurokomisaře pro rozpočet a lidské zdroje

Novým eurokomisařem pro rozpočet a lidské zdroje se stal Němec Günther Oettinger. Ten měl dosud na starosti digitální ekonomiku. Ve funkci ho potvrdil Evropský parlament. Jeho přesun na prestižnější post komplikovaly nedávné aféry s xenofobními výroky a styky s lobbisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze začíná Evropské jaderné fórum, Gunther Oettinger. | Foto: Filip Jandourek

Se jmenováním Oettingera do funkce souhlasily tři poslanecké výbory, které ho v pondělí zpovídaly, i vedení europarlamentu. Při svém slyšení ujišťoval Oettinger europoslance, že má zkušenosti jak s rozpočtovou, tak personální politikou. Ubezpečoval je současně, že bude ve své nové funkci s Evropským parlamentem plně spolupracovat. To evropští poslanci ocenili a dali mu své doporučení.

Kvůli Oettingerovým nevybíravým výrokům na adresu Číňanů nebo homosexuálů a jeho kontaktům s lobbisty ale někteří požadují, aby nebyl jmenován místopředsedou Evropské komise. O tom její předseda Jean-Claude Juncker zatím nerozhodl.

Europoslanci budou grilovat eurokomisaře Oettingera. Nelíbí se jim, že má na starost etiku

Číst článek

Oettinger vyvolal loni skandál, když veřejně označil čínské politiky za „šikmoočka“ a zesměšňoval svazky homosexuálů. Za svá slova se později omluvil.

Pověst německého eurokomisaře poškodilo také odhalení jeho letu soukromým letadlem neregistrovaného proruského lobbisty do Maďarska. Ve stejné době přitom Evropská komise vyšetřovala stavbu maďarské jaderné elektrárny Paks II zadanou bez výběrového řízení ruské firmě. Podle komise tím Oettinger ale pravidla eurokomisaře neporušil.

Na postu evropského komisaře pro rozpočet a lidské zdroje nahradil Bulharku Kristalinu Georgievovou, která odešla do vedení Světové banky.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme