Evropský parlament schválil pozměněnou Barrosovu komisi

Nová Evropská komise může začít pracovat. Evropský parlament jí totiž dal svou důvěru. Pro hlasovalo 449 poslanců, proti 149 a 82 poslanců se hlasování zdrželo. Skončila tak skoro měsíční krize, jakou instituce EU ještě nezažily. Vše odstartovaly výroky italského katolického filosofa Rocca Buttiglioneho na adresu homosexuálů a žen, které pobouřily mnoho poslanců. Ti nebyli spokojeni ani s některými dalšími kandidáty. Pod hrozbou neschválení komise tedy nakonec předseda José Barroso před třemi týdny požádal o odklad hlasování a udělal několik změn. Ty nakonec parlament uspokojily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José  Barroso

José Barroso | Foto: EPA

Pro nakonec hlasoval nejsilnější klub, lidovecká frakce, a to téměř celá, včetně našich poslanců za ODS, lidovce a SNK-ED, a to přesto, že českým poslancům velmi vadila komunistická minulost Maďara Lászlo Kovácse. Nakonec se přizpůsobili a respektovali stanovisko klubu hlavně proto, co by mohlo následovat, kdyby komise neprošla, říká místopředseda Evropského parlamentu občanský demokrat Miroslav Ouzký. "Ve srovnání s panem Prodim a se svým případným nástupcem panem Verheugenem je pro nás Barroso přijatelným politikem. Teď je Evropská unie pod palbou například daňové harmonizace, která mi zní velmi zrůdně a doufám, že pan Barroso je schopen těmto snahám zabránit."

Pro byla také velká část liberálů a socialistů, proti zase komunisté, euroskeptici a Zelení. Komisi podpořil i Libor Rouček z ČSSD. "Já myslím, že to rozložení Evropské komise je velmi dobré, ať se to týče potřeb reforem, a je velmi dobré i co se týče poměru mezi velkými a malými zeměmi, starými a novými zeměmi a podobně. Já jsem té komisi, poté, co odstoupil pan Buttiglione, co pan Barroso dal určité záruky, že bude přihlížet i k sociálním aspektům, dal jednoznačný souhlas."

Ve Štrasburku vše sledoval i český komisař Vladimír Špidla. Mnohatýdenní čekání na souhlas parlamentu využil hlavně ke studiu. Na novou práci se prý už těší. Celkově sdílí názor, že parlament posílil a politické drama kolem schvalování komise bylo svým způsobem ozdravné. "Myslím si, že na nějaké celkové politické hodnocení je čas, ale byl to typický příklad demokratického řešení konfliktu a myslím, že výsledek je skutečně lepší."

Parlament coby instituce volená Evropany ukázal svou sílu, a to je dobře, myslí si také místopředseda Miroslav Ouzký. "Evropský parlament ukázal, že z debatního kroužku, který pouze pohovoří o věcech, které přicházejí z komise a rady, se stal tělesem, který může zasáhnout do mocenské politiky Evropy, to je plus."

Komise, ve které zasedne také český zástupce Vladimír Špidla, se ujme úřadu v pondělí 22. listopadu. Barroso slíbil, že v lednu předloží parlamentu programové prohlášení pro příštích pět let.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme