Evropský parlament schválil zákaz klonování zvířat a prodej masa z nich

Maso a mléko z klonovaných hospodářských zvířat se už na pultech obchodů v Evropské unii možná neobjeví. Evropský parlament totiž odhlasoval zákaz klonování těchto zvířat a dovoz a prodej výrobků pocházejících z klonů. Původní návrh Bruselu europoslanci ještě zpřísnili. Na pulty se podle nich nesmí dostat ani maso potomků těchto zvířat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maso (ilustrační foto)

Maso (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Klonování při šlechtění používají chovatelé na americkém kontinentu a v Austrálii. S masem z klonovaných zvířat se tak mohou setkat třeba lidé, kteří si rádi pochutnají na americkém nebo argentinském bifteku.

„Zákaz klonování zvířat je namístě, protože je v zájmu ochrany lidského zdraví i dobrých podmínek zvířat,“ říká europoslanec Stanislav Polčák z TOP 09.

Podle něj chybí dost přesvědčivých studií o tom, že maso z klonovaných zvířat je nezávadné. Evropská unie proto, stejně jako v jiných případech, preferuje takzvanou předběžnou opatrnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zákazu prodeje masa a mléka z klonovaných zvířat, který odhlasovali europoslanci, mluvil zpravodaj Viktor Daněk

Klonování se používá k snadnému rozmnožení těch nejkvalitnějších plemenných kusů.

Europoslanci tvrdí, že zvířata narozená z klonů mají nižší kvalitu života kvůli vrozeným vadám. Abnormálně velká mláďata prý navíc týrají březí krávy a prasata.

Podle europoslance Pavla Poce z ČSSD by k jejich ochraně stačilo důslednější uplatňování stávající legislativy. A místo zákazu dovozu masa by spotřebitelům stačila informace na etiketě.

„Tak jako je povinnost uvádět jasně na obalu obsah různých živin, nechť je tam jasně uvedeno, že potravina pochází z klonovaných organismů,“ myslí si Poc.

Směrnicí se ještě budou zabývat členské státy Evropské unie.

S klonováním hospodářských zvířat podle průzkumu Eurobarometru nesouhlasí čtyři z pěti Evropanů.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme