Evropský parlament se dohodl s unijní exekutivou na větším podílu na moci

Europoslanci budou více vidět do jednání unijní exekutivy. Na větším sdílení informací s Evropskou komisí se Evropský parlament dohodl v meziinstitucionální smlouvě. Ve Štrasburku ji dnes podepsali šéf Komise José Barroso a předseda Parlamentu Jerzy Buzek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve Štrasburku.

Evropský parlament ve Štrasburku. | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Část europoslanců si ale myslí, že sám Parlament zašel příliš daleko, když chce mít i tajné informace například při uzavírání mezinárodních smluv. Podle poslance z frakce Evropských konzervativců a reformistů Jana Zahradila se dá těžko předpokládat, že se informace sdělená i několika poslancům udrží v tajnosti.

„Můžeme opravdu zapomenout na to, že tyto dokumenty zůstanou utajované. To se samozřejmě dostane na veřejnost. Dostane se na veřejnost vyjednávací taktika. A představte si, že si pak náš partner v novinách přečte, budeme vyjednávat, teď řeknu hypoteticky dohodu o volném obchodu s Brazílií nebo s nějakým jiným státem, a oni si v novinách přečtou, jaká je vyjednávací taktika Evropské unie,“ podotkl Zahradil.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme