Evropský parlament se dohodl s unijní exekutivou na větším podílu na moci

Europoslanci budou více vidět do jednání unijní exekutivy. Na větším sdílení informací s Evropskou komisí se Evropský parlament dohodl v meziinstitucionální smlouvě. Ve Štrasburku ji dnes podepsali šéf Komise José Barroso a předseda Parlamentu Jerzy Buzek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve Štrasburku. | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Část europoslanců si ale myslí, že sám Parlament zašel příliš daleko, když chce mít i tajné informace například při uzavírání mezinárodních smluv. Podle poslance z frakce Evropských konzervativců a reformistů Jana Zahradila se dá těžko předpokládat, že se informace sdělená i několika poslancům udrží v tajnosti.

„Můžeme opravdu zapomenout na to, že tyto dokumenty zůstanou utajované. To se samozřejmě dostane na veřejnost. Dostane se na veřejnost vyjednávací taktika. A představte si, že si pak náš partner v novinách přečte, budeme vyjednávat, teď řeknu hypoteticky dohodu o volném obchodu s Brazílií nebo s nějakým jiným státem, a oni si v novinách přečtou, jaká je vyjednávací taktika Evropské unie,“ podotkl Zahradil.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme