Evropský parlament si bude volit vedení

Evropský parlament dnes bude volit svého nového předsedu. Ve Štrasburku o něm bude rozhodovat 732 poslanců, včetně 24 Čechů. O předsednické křeslo se ucházejí tři muži: španělský socialista Josep Borrel, polský liberál Bronislaw Geremek a francouzský komunista Francis Würtz. Kromě šéfa Evropského parlamentu budou dnes europoslanci volit také 14 místopředsedů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Alena Palečková

Největší šance má Španěl Josep Borrel. S jeho zvolením totiž počítá dohoda mezi dvěma nejsilnějšími frakcemi: lidoveckým klubem a socialisty. Ti se domluvili, že v první polovině pětiletého volebního období bude předsedou právě socialista a ve druhé pak zástupce pravice nebo pravého středu.

Lidovci věří, že vše půjde podle plánu. Výsledek ale může olivnit fakt, že hlasování bdue tajné a sympati mnohých poslanců má i historik, bývalý polský disident a exministr zahraničí Bronislav Geremek.

Ten zatím nechce říct, jak by si počínal jako Coxův nástupce. Raději jen zobecňuje. "Kdokoli se stane předsedou Evropského parlamentu si bude muset stanovit dva úkoly. zaprvé co udělat pro to, aby se obyvatel členského Druhým problémem velmi významným je potom vytvořit míst pro diskuzi, ve které se bude formovat budoucnost Evropy. Není vhodnější místo pro tuto diskuzi než právě Evropský parlament."

Jedním z místopředsedů Evropského parlamentu by se mohl stát také český europoslanec za ODS Miroslav Ouzký. Byl by tak po eurokomisaři Pavlu Teličkovi druhým nejvýše postaveným Čechem v Evropské unii. Radiožurnálu popsal, jaké možnosti si od místopředsednického postu slibuje. "To, co může místopředseda ovlivnit, je prostřednictvím práce ve vedení EP, tedy v tom, čemu v Čechách říkáme organizační výbor, náplň práce tohoto tělesa a tam si myslím, že jistý prostor je, Opakovaně jsem zmiňoval ve své kandidátské řeči, že vidím velké mezery v kontaktu poslanců kontaktů s voliči, protože v tom sněmovním roku pro to skutečně není vytvořen žádný prostor."

Nominovala ho lidovecká frakce. V té jsou kromě občanských demokratů také naši zástupci za KDU - ČSL a Sdružení nezávislých kandidátů - Evropských demokratů. Čeští europoslanci z komunistické strany míří do klubu sjednocené levice, zástupci ČSSD potom do frakce sociálních demokratů. Vladimír Železný se zřejmě stane členem nacionalistické skupiny Unie pro Evropu národů. Jana Bobošíková má zájem zůstat nezařazená.

Podle europoslance za ODS Jana Zahradila by ale všichni naši zástupci v europarlamentu měli hlavně společně prosazovat zájmy České republiky.

"Nikdo není a nebude nucen, aby se vzdával svých názorů svého volebního programu a priorit, ale i v rámci hodně rozdílných programů je zapotřebí naučit se hledat to, na čem se můžeme shodnout, aby těch 24 poslanců mohlo působit v jednom směru, ve prospěch České republiky."

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Pavla Kvapilová, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme